Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ејми Нортон
Новото клиничко испитување покажува дека „фластерот од кикирики“ што се носи на кожата може да помогне во заштитата на малите деца кои имаат потенцијално опасни по живот алергии на кикирики.
Лепенот е форма на имунотерапија, што значи дека ги изложува децата алергични на кикирики на мали делови од протеинот од кикирики со текот на времето – со цел да се обучи имунолошкиот систем подобро да го толерира.
Во испитувањето, истражувачите открија дека кај малите деца кои носеле фластер од кикирики секој ден во текот на една година, две третини покажале значително намалување на нивната чувствителност на протеинот од кикирики: тие можеле да јадат еквивалент на една до четири кикирики без да страдаат од алергија. реакција.
Иако тоа може да звучи како кикиритки, експертите велат дека нивото на толеранција е важно.
Целта на имунотерапијата е да се спречи тешка реакција доколку детето случајно внесе мала количина кикиритки, вели д-р Алкис Тогиас, од Националниот институт за алергија и заразни болести на САД.
„Ова е позитивна студија“, рече Тогиас, кој напиша уредник објавен со наодите на 10 мај во New England Journal of Medicine.
Закрпата тестирана во тестирањето, наречена Viaskin, ја развива француската биотехнолошка компанија DVB Technologies, која го финансираше истражувањето. Сè уште не е одобрен од Управата за храна и лекови на САД.
Ако навистина добие одобрение, Тогиас рече: „Мислам дека тоа би било само добра работа“.
Се проценува дека 2% од децата во САД се алергични на кикирики, а за повеќето алергијата продолжува и во зрелата возраст. Тоа ја прави најчеста алергија на храна кај децата и трета најчеста кај возрасните, според непрофитната организација Food Allergy Research and Education (FARE).
Луѓето со алергија на кикирики може да претрпат реакции, понекогаш тешки, од внесување дури и мала количина од храната – количините што вообичаено се кријат во преработената или подготвената храна. Затоа, тие (или нивните родители) треба студиозно да ги читаат етикетите на храната и да преземаат други мерки на претпазливост за да избегнат изложување на кикиритки.
Но, тоа не е лесно, рече Тогиас, и се случуваат несреќи.
Што се однесува до третманот, постои орална форма на имунотерапија одобрена од Администрацијата за храна и лекови на САД за алергија на кикирики, наречена Palforzia. Тоа е производ од брашно од кикирики што може да се меша во храна, како сос од јаболка. Но, тоа е одобрено само за деца на возраст од 4 и постари.
„Во моментов нема опции за третман одобрени од FDA за мали деца под 4 години“, рече д-р Метју Гринхот, водечки истражувач на новото испитување.
Оралната имунотерапија е под студија за мали деца со алергија на кикирики. Но, Гринхот рече дека секогаш е добро да се има повеќе опции на маса.
„Она што работи за едно семејство може да не работи за друго“, рече тој.
Плус, пристапот на лепенка може да има помалку несакани ефекти, според Гринхот, професор по педијатрија во Детската болница во Колорадо / Медицинскиот факултет на Универзитетот во Колорадо.
Лепенката, рече тој, „го користи“ фактот што кожата е најголемиот орган на имунолошкиот систем на телото. Тоа значи дека може да се користи помала доза на протеин од кикирики, што помага во надминување на системските несакани ефекти понекогаш предизвикани од орална имунотерапија – како што се вознемирен стомак, иритација на грлото и отежнато дишење.
Тие типови на проблеми ретко се појавуваат со лепенката, рече Гринхот, кој исто така служи како медицински советник на DBV Technologies.
Испитувањето вклучуваше 362 мали деца, на возраст од 1 до 3 години, на кои по случаен избор им беше доделено да носат или фластер од кикирики или плацебо (неактивен) фластер секој ден во текот на една година. Севкупно, 67% од децата на вистински третман ја исполнија крајната цел на испитувањето: нивната имунолошка толеранција беше изградена до тој степен што можеа да внесат еквивалент на една до четири кикиритки без алергиска реакција.
Тоа во споредба со 33% од децата во плацебо групата.
Осипот на кожата беше најчестиот несакан ефект со фластерот од кикирики, додека нешто помалку од 2% од малите деца развиле системски симптоми кои беа оценети како „благи до умерени“.
Како тоа ќе се спротивстави на прав од кикиритки?
Тешко е да се суди, рече Тогиас, бидејќи ниту едно судење не ги спореди пристапите од глава до глава.
Но, тој укажа на испитувањето објавено минатата година кое тестираше орална имунотерапија за деца од 1 до 3 години со алергија на кикирики. Наодите, рече Тогиас, сугерираат дека оралниот пристап може да има посилни ефекти во десензибилизацијата на имунолошкиот систем.
Од друга страна, додаде тој, лепенката на кожата може да биде побезбедна.
Едно прашање со поголема слика околу имунотерапијата за алергија на кикирики, рече Тогиас, е дали постои точка во која може да се прекине. Palforzia се зема секој ден на неодредено време, за да се одржи толеранцијата на имунолошкиот систем за кикирики.
Гринхот рече дека фластерот со кикирики е исто така дизајниран за секојдневна употреба, а досегашните испитувања (вклучувајќи едно од постарите деца) ги следеле пациентите до три години употреба.
Џенифер Бафорд, потпретседател за клинички операции во FARE, се согласи дека има повеќе видови на имунотерапија би било добро за семејствата.
Бафорд, исто така, истакна дека многу луѓе со алергија на кикирики се алергични и на друга храна. „Ќе биде интересно да се види дали може да се постигне епикутана [преку кожата] десензибилизација за други вообичаени алергени на храна“, рече таа.
Иако има позитивни вести на фронтот на третманот, Тогиас истакна уште една точка: алергиите на кикиритки, исто така, може да се спречат, со воведување производи од кикирики во исхраната на бебињата штом ќе почнат да земаат цврста храна.
Повеќе информации:
Метју Гринхаут и други, Фаза 3 испитување на епикутана имунотерапија кај мали деца со алергија на кикиритки, Медицински весник на Нова Англија (2023). DOI: 10.1056/NEJMoa2212895

Алкис Тогиас, Добри вести за мали деца со алергија на кикиритки, Медицински весник на Нова Англија (2023). DOI: 10.1056/NEJMe2301157
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview