Итни случаи:  

Повикај доктор

Забраната за блокирање на хормоните на пубертетот и операциите за потврдување на полот за малолетници во Флорида беше дополнително заострена откако одборот што ги надгледуваше лекарите го елиминираше исклучокот за клиничките испитувања во петокот на барање на администрацијата на гувернерот на Флорида Рон Де Сантис. Некои членови на јавноста кои присуствуваа на состанокот во Талахаси извикуваа експлозии, а службениците за спроведување на законот се позиционираа во предниот дел на просторијата по гласањето на Одборот за остеопатска медицина на Флорида.
Одлуката уследи откако еден по друг член на јавноста сведочеше на преполниот состанок на одборот за остеопатска медицина и Медицинскиот одбор на Флорида дека третманот што го потврдува полот бил „магичен“ и како „отворање затворска врата“ за нив или за нивните деца. . Еден трансродов возрасен маж за време на неговото сведочење си дал инјекција со хормони пред лекарските табли. Други рекоа дека третманот ги спречил „да се борат со себе“ и да размислуваат за самоубиство.
„Јас сум тинејџер. Без да го земам овој лек на оваа клучна возраст, ќе чекав да започне мојот живот“, рече Л.Ј.
Џуди Шмит им кажа на членовите на одборот дека е загрижена дека нејзиниот транс син, кој имал 6 години кога и рекол дека е момче, ќе премине во социјално транзиција четири до пет години пред да достигне пубертет и нема да може да го добие полот. потврдувајќи ја грижата што му е потребна.
„Вие како лекари не треба да правите никаква штета“, Шмит на одборите составени првенствено од лекари. „Ако го направите ова целосно правило, правите штета“.
Медицинскиот одбор на Флорида и Одборот за остеопатска медицина на Флорида минатата есен ги одобрија правилата со кои се забранува хирургија за потврдување на полот и хормони за блокирање на пубертетот за малолетници, иако малолетниците кои примаат блокатори на пубертетот пред да стапат на сила правилата може да продолжат да ги земаат. Одборот за остеопатска медицина направи исклучок за клиничките истражувачки испитувања кои го испитуваа долгорочното влијание на третманите.
За време на состанокот во петокот, Министерството за здравство на Флорида побара од одборите да ги изменат правилата за да се елиминира исклучокот за истражување на одборот за остеопатска медицина. Одделот за здравство на администрацијата на ДеСантис ја доби топката за ограничување на родовото потврдување на третманите за малолетници во Флорида минатата година со петиција до одборите да ја усвојат забраната. Во 2021 година, ДеСантис, за кој нашироко се смета дека ја мери трката за републиканска претседателска номинација, потпиша закон со кој се забранува трансродовите девојки и жени да играат во тимовите на државните училишта наменети за студентски спортисти на кои им е доделена жена при раѓање.
Џон Вилсон, генерален советник на Министерството за здравство, им рече на одборите дека исклучокот ќе создаде конфузија бидејќи едниот одбор го дозволува тоа, но другиот не го дозволи.
„Одделот е загрижен што исклучокот ја поткопува целта на ова правило“, рече Вилсон.
Државниот пратеник Ана Ескамани, демократ од Орландо, ја нарече забраната против грижата за потврдување на полот „политички мотивирана“.
„Не треба да правиме политика врз основа на тоа кој може да направи писмо за собирање средства од него“, рече Ескамани.
Членот на Медицинскиот одбор на Флорида, Хектор Вила, го оспори тоа толкување на постапките на одборите.
„Ова не е за транс или хомофобија“, рече Вила, докторка во Тампа. „Ова не е за политика.
© 2023 Асошиетед прес. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview