Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Deb Balzer, Mayo Clinic
Исто како и минатото лето, оваа година има извештаи за недостиг на спасувачи низ целата земја, што значи дека многу јавни базени и плажи може да бидат затворени или нивните часови да бидат ограничени. Без обучени спасители на должност, безбедноста на водата станува проблем, особено за децата.
Д-р Мајкл Бонифас, лекар за итна медицина од клиниката Мајо, вели дека давењето се случува брзо и тивко, затоа погрижете се децата секогаш да бидат надгледувани од внимателен возрасен. Сончевиот ден на плажа или базен може да добие темен тек за неколку секунди.
„Давењето во оваа земја останува една од водечките причини за случајна смрт кај децата, а ги погодува и возрасните“, вели д-р Бонифасис.
Во просек, повеќе од 10 луѓе умираат од давење секој ден, од кои повеќето се деца. Но, тој вели дека давењето обично не изгледа како луѓето очекуваат да изгледа. Нема прскање и врескање што ги гледате во филмовите.
„Во повеќето случаи, не гледате борба“, вели тој. „Едноставно гледате некој под вода или лебди со лицето надолу.
Но, во некои случаи, има прозорец од неколку секунди каде што може да забележите некои знаци. Давеникот нема да мавта со рацете затоа што нивните раце инстинктивно притискаат надолу за да се обидат да ги изведат над водата.
А давеникот не може да испушти никаков звук, па ако детето е забележително тивко, тоа е црвено знаме.
Д-р Бонифас вели дека најважното нешто што можете да направите е да преземете чекори за да спречите давење. Тоа значи ограничување на алкохолот, оградување на базенот и следење на децата во вода.
„Ова вклучува близок, постојан надзор од возрасен, некој постојано да ја набљудува водата“, вели тој.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview