Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Хали Џонс, здравствен научен центар на Универзитетот во Тексас во Хјустон
Соединетите Американски Држави доживеаја невиден број на стрептококни инфекции од групата А кај децата од октомври до декември 2022 година, што треба да ги предупреди лекарите да ја проверат потенцијално смртоносната заразна болест додека земјата излегува од пандемијата, според истражувањето објавено од UTHealth Houston.
Студијата, предводена од постариот автор Ентони Р. Флорес, д-р, д-р, MPH, вонреден професор и шеф за педијатриски инфективни болести на Медицинскиот факултет МекГоверн во УТХелт Хјустон, беше објавен овој месец во Клинички инфективни болести.
Според истражувачите, за време на пандемијата COVID-19, стапката на други заразни болести опадна поради безбедносните мерки како што се социјалното растојание и носењето маски. Но, како што тие мерки за безбедност почнаа да се укинуваат, болестите како што се респираторниот синцицијален вирус, грипот и групата А стрептокок, сите доживеаја оживување на случаи.
Експертите за заразни болести првпат забележале пораст на случаите во Велика Британија, со 355 смртни случаи, од кои 40 биле деца кои умираат од тешки инфекции од групата А стрептокок. Истражувачите како Флорес потоа се свртеа кон она што се случува во САД.
„Во 2020 и 2021 година, вкупниот број на инфекции што ги видовме поради стрептокок од групата А беше далеку помал од она што го видовме пред пандемијата“, рече Флорес. „Кога го гледаме бројот на инфекции по четвртина, историски, случаите на стрептокок од групата А пред пандемијата беа прилично конзистентни од четвртина до четвртина со мала варијација и повеќе инфекции во зимските месеци. Но, во текот на последниот квартал од 2022 година, бројот на инфекции што ги видовме, вклучително и инвазивните инфекции, беа многу поголеми од она што некогаш сме го виделе“.
Во 2022 година, вкупно 318 индивидуални случаи на стрептокок од групата А беа идентификувани кај мали деца во Хјустон. Истражувачите разгледаа три типа на стрептокок од групата А: инвазивна стрептокок од групата А (iGAS), инфекции на кожата и меките ткива (SSTI) и инфекции на фаринксот или грлото (PHG). Студијата покажа дека соевите на стрептокок од групата А добиени од iGAS учествуваат со 31,4%, SSTI со 17,6%, а фарингеалните со 50,9%.
„Пропорционално кажано, ако само го погледнеме процентот на сите инфекции кои беа инвазивни, тоа беше исто како што видовме во минатото“, рече Флорес. „Не беше како, одеднаш, 75% од нашите случаи се инвазивни болести. Она што го гледаме е зголемување на вкупниот број на инфекции.
Студијата, исто така, покажа дека emm12 групата А стрептокок соеви беа непропорционално застапени, во споредба со emm1 групата А стрептокок, која беше доминантна ем од типот на пред-пандемијата. Типот Ем е маркер кој разликува различни соеви на стрептокок од групата А.
„Гледајќи ја молекуларната епидемиологија, можеме да погледнеме конкретни работи за бактериите кои ни даваат индиции за тоа дали нешто се менува или не“, рече Флорес. „Она што ќе го набљудуваме додека одиме напред е дали ќе се врати на она што беше пред пандемијата, а ако не, тогаш се надеваме дека ќе имаме некоја работа во тек што ќе ни каже зошто“.
Бидејќи случаите на стрептокок од групата А продолжија да бидат високи во првиот квартал од 2023 година во Хјустон, болеста е причина за загриженост за педијатрите кои гледаат деца со симптоми на стрептокок од групата А.
„Причината зошто ова е важно е што ја гледаме групата А стрептокок почесто од она што сме го виделе во минатото, и затоа, ако лекарот има дете кое доаѓа со болно грло или со инфекција на кожата, треба да имаме висок индекс на сомнеж за стрептокок од групата А“, рече Флорес.
Коавторите на трудот од одделот за педијатрија за инфективни болести на Медицинските училишта МекГоверн го вклучија д-р Аја Абулхосн; Misu A. Sanson-Iglesias, MD, Ph.D.; Луис Алберто Вега, д-р; и д-р Марија Г. Сегура.
Повеќе информации:
Aya Aboulhosn et al, Зголемување на стрептококните инфекции од групата А кај педијатриската популација во Хјустон, Тексас, 2022 година, Клинички инфективни болести (2023). DOI: 10.1093/cid/ciad197
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview