Итни случаи:  

Повикај доктор

Лекарите на интензивна нега во Германија предупредија во четвртокот дека болничките педијатриски единици во земјата се протегаат до точка на кршење делумно поради зголемените случаи на респираторни инфекции кај доенчињата.Здружението за интензивна нега ДИВИ соопшти дека сезонскиот пораст на случаи на респираторен синцицијален вирус и недостигот на медицински сестри предизвикуваат „катастрофална ситуација“ во болниците.
РСВ е чест, високо заразен вирус кој ги инфицира скоро сите бебиња и мали деца до 2-годишна возраст, од кои некои може сериозно да се разболат. Експертите велат дека олеснувањето на ограничувањата за пандемијата на коронавирус значи дека РСВ моментално погодува поголем број бебиња и деца, чиј имунолошки систем не е подготвен да го одбрани.
Лекарите во болницата треба да донесат тешки одлуки за тоа кои деца да ги доделат на ограничени кревети за интензивна нега. Во некои случаи, децата со РСВ или други сериозни состојби се префрлаат во болници на друго место во Германија со слободен капацитет.
DIVI рече дека неодамнешното истражување покажало помалку од 100 бесплатни педијатриски кревети на национално ниво и дека ситуацијата може да се влоши.
„Ако прогнозите се точни, тогаш работите ќе станат значително поакутни во наредните денови и недела“, изјави Себастијан Бренер, шеф на одделот за педијатриска интензивна нега во Универзитетската болница во Дрезден, за германскиот канал n-tv. „Го гледаме ова во Франција, на пример, и во Швајцарија. Ако тоа се случи, тогаш ќе има тесни грла кога станува збор за лекувањето.
Други, пак, предупредија дека, во одредени случаи, лекарите веќе не биле во можност да ја обезбедат итната нега што им е потребна на некои деца.
„Ситуацијата е толку несигурна што навистина мораме да кажеме дека децата умираат затоа што не можеме повеќе да ги лекуваме“, рече д-р Мајкл Сасе, шеф на педијатриската интензивна нега во Универзитетската болница MHH во Хановер.
Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах во четвртокот објави дека владата олеснува некои регулативи за да го олесни префрлањето на медицинските сестри во педијатриските одделенија и обезбедува дополнителни 600 милиони евра (630 милиони американски долари) за педијатриските болници во наредните две години.
Извршната комисија на Европската унија минатиот месец го одобри првиот лек во светот во една доза против РСВ.
© 2022 Асошиетед прес. Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се објавува, емитува, препишува или дистрибуира без дозвола.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview