Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Лиз Сабо, KFF Health News
Болничкиот токсиколог Рајан Марино одблиску ги видел бурните реакции на децата отруени со течен никотин од електронските цигари. Едно младо момче кое дошло во собата за итни случаи доживеало интензивно гадење, дијареа и повраќање и имало потреба од интравенски течности за лекување на неговата дехидрација.
Децата исто така може да добијат вртоглавица, да ја изгубат свеста и да претрпат опасни падови на крвниот притисок. Во најтешкиот случај што го видел, лекарите ставиле друго момче на вентилатор на единицата за интензивна нега затоа што не можело да дише, рече Марино, од Медицинскиот факултет на Универзитетот Кејс Вестерн Резерв.
Илјадници деца годишно се изложени на течниот никотин во електронските цигари, познат и како вапс. За мало дете, дури и неколку капки може да бидат фатални.
Случаите на изложеност на никотин поврзана со испарување, пријавени во центрите за отрови, достигнаа историски максимум во 2022 година – и покрај законот од 2016 година, Законот за спречување на труење со никотин кај деца, кој бара пакување отпорно на деца на шишиња со течност за испарување. Во она што лекарите го нарекуваат голем надзор, законот не бара заштитно пакување на самите уреди.
Вајповите кои се полни се дизајнирани да држат течен никотин во централниот резервоар, што ги прави опасни за децата, рече Марино. Дури и испарувањата кои изгледаат поотпорни на деца – бидејќи нивниот никотин е затворен во отстранлив кертриџ – претставуваат ризик, бидејќи касетите може да се отворат. А некои електронски цигари за еднократна употреба, кои сега се најпродавани на пазарот, им овозможуваат на корисниците да земат илјадници „пушки“ и да содржат никотин колку повеќе кутии цигари.
Многу електронски цигари и течности изгледаат дизајнирани да им се допаднат на децата, со пастелни пакувања, имиња како што се „Кралот на слатки“ и вкусови како гума за џвакање и сина малина. Тоа ги прави вапите многу попримамливи – и поопасни – од традиционалните цигари, кои имаат помали дози на никотин и горчлив вкус што често ги поттикнува децата брзо да ги исплукаат, рече Дајан Калело, извршен и медицински директор на Њу Џерси Poison Information and Систем за едукација.
„Никотинската течност е несреќа што чека да се случи“, рече Калело. „Добро мириса и е многу концентриран.
Сенаторот Ричард Блументал (Д-Кон.), кој го спонзорираше законодавството од 2016 година, рече дека ќе се заложи за проширување на барањето за пакување отпорно на деца на е-цигари за еднократна употреба и на е-цигари.
„Секој ден кога ФДА дозволува производите од е-цигари со вкус да останат на пазарот е уште еден ден кога децата можат да бидат привлечени од овие опасни, а понекогаш и смртоносни производи“, рече тој.
Иако FDA одби да коментира за овој напис, на 2 август агенцијата вклучи посебна карактеристика за труење со никотин кај децата во својот билтен „CTP Connect“.
Бројот на пријави до центрите за контрола на отрови за е-цигари е повеќе од двојно зголемен од 2018 година, според анализата на ФДА. Центрите за контрола на отрови пријавија повеќе од 7.000 изложености поврзани со испарување кај луѓе од сите возрасти од 1 април 2022 година до 31 март 2023 година.
Според ФДА, 43 од тие изложувања резултирале со хоспитализација и дополнителни 582 во друг медицински третман. Околу половина од извештаите на центарот за отрови немаа информации дали на пациентите им е потребна медицинска нега.
Речиси 90% од изложеноста вклучува деца под 5 години. Авторите на извештајот велат дека нивниот број веројатно го потценува проблемот, имајќи предвид дека центрите за контрола на отрови не се контактираат во секој случај.
Едногодишно дете почина од труење со никотин поврзано со испарување во 2014 година. Новиот извештај на ФДА, исто така, го споменува очигледното самоубиство на возрасен преку труење со електронска цигара.
Портпаролот на индустријата за испарување рече дека компаниите сериозно ја сфаќаат безбедноста.
„Сите шишиња со електронски течности произведени во Соединетите Држави се во согласност со американскиот закон“, рече Април Мејерс, претседател на одборот на директори и извршен директор на Здружението за трговија со алтернативи без чад, кое ја претставува индустријата за испарување. „Не само што капачињата се отпорни на деца, туку и протокот на течност е ограничен така што може да се издаваат само мали количини.
Сепак, многу производи за испарување се произведуваат надвор од САД, кои неодамна беа преплавени со нелегални електронски цигари, главно од Кина.
Зголемениот број на изложеност на никотин кај децата – особено љубопитните мали деца кои ставаат практично сè што можат да зграпчат во устата – веројатно го одразува огромниот обем на продажба на е-цигари, рече Натали Рајн, директорка на Центарот за отрови во Охајо во Националната детска болница. .
Продажбата на единици за електронски цигари порасна за 47% од јануари 2020 година до декември 2022 година, зголемувајќи се од 15,5 милиони на секои четири недели на 22,7 милиони, според извештајот објавен од Центрите за контрола и превенција на болести.
„Ова не е нешто што родителите го гледаат како навистина голем ризик“, рече Марино. „Но, со популарноста на електронските цигари, ризикот не исчезнува наскоро“.
Една ефективна стратегија за намалување на продажбата на електронски цигари беше забраната на производите со вкус. Калифорнија, Масачусетс, Њу Џерси, Њујорк, Род Ајленд и Вашингтон ги забранија сите е-цигари со вкус, додека Јута и Мериленд забранија некои вкусови. Студијата покажа дека вкупната продажба на е-цигари се намалила за 25% до 31% во државите по забраните за вкус, во споредба со државите кои не ги забраниле.
Некои лекари велат дека земјата треба да направи повеќе за да ги заштити децата.
„Ако бројките се зголемуваат, тогаш законот не функционира“, рече Карл Баум, професор по педијатрија и итна медицина на Медицинскиот факултет Јеил.
Педијатарот Гери Смит рече дека недостатокот на барања за безбедност на децата за уредите за е-цигари е голем проблем. Електронските цигари кои се полнат се релативно лесни за децата да ги отворат.
Иако повеќето извештаи од центарот за контрола на отрови не вклучуваат информации за брендот, електронските цигари за еднократна употреба – вклучително Elfbar, Puff Bar и Pop Vape – беа некои од најчестите производи споменати во анализата на FDA. Elfbar сега е познат како EB Design.
Проширувањето на федералниот закон за да вклучи уреди би било „важен чекор“, рече Смит, претседател на Алијансата за спречување на повреди на децата, група за застапување со седиште во Охајо, која работи на спречување повреди кај децата.
Дополнително, федералните власти треба да ја ограничат концентрацијата на никотин во соковите за да ги направат помалку токсични, како и да ги забранат вкусовите и боите слични на бонбони на пакувањето, рече Смит.
„Одговорот на јавното здравство треба да биде сеопфатен“, рече Смит.
Познато е дека децата земаат вап и почнуваат да дувнат, имитирајќи ги нивните родители, рече Калело.
Дури и ако децата не го вдишуваат аеросолот, цицањето вап ја изложува нивната кожа на никотин, кој може да се апсорбира во крвотокот, вели Роберт Глатер, доцент по итна медицина во болницата Ленокс Хил во Њујорк. Глатер забележа дека течностите од е-цигарите исто така содржат бројни штетни хемикалии, вклучувајќи арсен и олово, кое е токсично во секоја доза; канцерогени како што се ацеталдехид и формалдехид; и бензен, испарливо органско соединение кое се наоѓа во издувните гасови на автомобилите.
За среќа, децата кои вдишуваат никотин добиваат многу помала доза од оние кои го внесуваат, со што се намалува ризикот од сериозна штета, рече Марк Ауербах, професор по педијатриска итна медицина на Медицинскиот факултет Јеил.
Само околу 2% од изложеноста во студијата на FDA беа забележани како со умерен или голем ефект.
Тоа може да биде затоа што малите деца кои влегуваат во опасни течности – од сок од вап до производи за чистење во домаќинството или бензин – обично истураат поголем дел од нив, рече Баум. „Тие често завршуваат да го носат наместо да го голтаат“, рече Баум.
Иако Стивен Торнтон видел многу деца со изложеност на никотин, рече тој, човечкото тело има начини да се заштити од токсични материи. „За среќа, кога децата ги внесуваат овие е-цигари никотински производи, тие се самодеконтаминираат. Тие повраќаат – многу – и ова ја одржува стапката на смртност многу ниска, но овие деца сепак често завршуваат во одделенијата за итни случаи поради целото гадење и повраќање“, рече Торнтон, лекар за итна медицина и медицински директор на Центарот за контрола на отрови во Канзас.
ФДА ги повикува родителите и старателите на малите деца да ги чуваат електронските цигари и течноста за испарување подалеку од дофат и во оригиналниот сад.
За итна помош, јавете се на Poison Help на 800-222-1222 за да разговарате со експерт за отрови или посетете го poisonhelp.org за поддршка и ресурси.
2023 KFF Health News. Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview