Итни случаи:  

Повикај доктор

Продолжуваат проблемите за Абот Лаборатории, кои затворија фабрика за вештачки производи за доенчиња минатата година поради пријавени болести. Американското Министерство за правда сега ја истражува компанијата, иако Абот не кажа конкретно што опфаќа истрагата, објави NBC News.
„МДП не информираше за својата истрага и ние целосно соработуваме“, рече портпаролот на Абот во соопштението. Министерството за правда одби да коментира, објави NBC News.
Во февруари 2022 година, фабриката на Абот во Стургис, Михаил, беше затворена по извештаите дека четири доенчиња кои консумирале формула направена во фабриката се разболеле. Две од доенчињата починале. Причината беше ретка бактерија, Cronobacter sakazakii. Истрагата не го откри изворот на бактеријата.
Абот изјави дека нема генетско совпаѓање помеѓу доенчињата кои се разболеле и формулата, повикувајќи се на интерно тестирање, објави NBC News. Компанијата исто така соопшти дека не ја пронашла бактеријата во ниту еден од нејзините производи.
И федералните истражители не можеа дефинитивно да го идентификуваат изворот на бактеријата, објави NBC News.
За време на затворањето на фабриката во Абот, земјата се соочи со недостиг на формула за доенчиња пред да се рестартира производството на Similac, Alimentum и EleCare во јуни.
Абот соработуваше со американската Администрација за храна и лекови за да го усогласи својот објект. ФДА во тоа време рече: „Владата тврди дека производите од формула за новороденчиња во прав, произведени во објектот Sturgis на Abbott Nutrition, биле фалсификувани бидејќи биле направени под нехигиенски услови и во спротивност со тековните барања за добра производна пракса“.
Абот Лабс претходно соопшти дека „продолжува да ги подобрува нашите процеси на производство и квалитет за да се осигура дека нашите производи ќе останат без Cronobacter sakazakii“ и дека „веќе почнале да спроведуваат корективни активности и подобрувања во објектот“, објави NBC News.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД имаат повеќе за Cronobacter.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview