Итни случаи:  

Повикај доктор

Децата кои заедно заболуваат од грип и СОВИД-19 може да бидат во сериозна, дури и смртоносна, болест, изјавија во петокот американските здравствени власти. Досега, инфекциите со двата вируса кај децата беа ретки, бидејќи минатата сезона на грип беше блага, но оваа може да забележи драматичен пораст на коинфекциите, според експерт од Њујорк.
Д-р Марк Сигел, клинички професор по медицина во Медицинскиот центар NYU Langone, рече дека оваа сезона на грип се обликува да биде тешка, а КОВИД исто така расте.
„Ова е лоша сезона на грип и СОВИД се враќа“, рече Сигел. „Не треба да претпоставуваме дека некој што има грип нема КОВИД – можеби ги има и двете, така што тестирањето за двајцата има смисла. Ова е потсетник за лекарите од итната помош дека ако дијагностицирате некого со грип, бидете сигурни дека не Немам КОВИД, исто така“.
Иако сезоната на грип 2021-2022 беше блага, некои деца заедно заболеле од грип и СОВИД-19. Од оние кои биле хоспитализирани, многумина биле тешко болни, а некои починале, според новиот извештај на американскиот Центар за контрола и превенција на болести.
Прелиминарните податоци покажуваат дека 6% од децата хоспитализирани поради грип меѓу 1 октомври 2021 година и 20 април оваа година, исто така, имале КОВИД, се вели во извештајот.
Севкупно, пријавени се 44 смртни случаи поврзани со грип кај деца, вклучително и седум (16%) кои исто така се бореле со СОВИД, според ЦДЦ.
Истражувачите забележаа дека поголем процент од деца со коинфекции имаат потреба од респираторна или вентилаторна поддршка во споредба со оние со само грип.
Според ЦДЦ, повеќе од 80% од тие деца кои биле заразени не добиле вакцина против грип. Севкупно, 53% примиле третман со антивирусен грип.
Од седум коинфицирани пациенти кои починале, ниту еден не бил целосно вакциниран против грип, а само еден добил антивирусни средства за грип, соопшти ЦДЦ.
Не беа достапни информации за нивниот статус на вакцинација против Ковид и третман.
ЦДЦ препорачува децата да се вакцинираат и против грип и КОВИД, почнувајќи од 6-месечна возраст. ЦДЦ, исто така, препорачува децата да носат маски за лице кога овие вируси циркулираат.
Зигел жали што на неколку деца во студијата им биле дадени антивирусни лекови за борба против грипот, иако овие лекови се „многу ефикасни“. Тој рече дека антивирусните лекови се исто така ефикасни во борбата против СОВИД и дека треба да бидат широко користени.
„Јас сум про-вакцина“, рече Сигел. Децата треба да се вакцинираат против грип секоја година и сега да се вакцинираат против СОВИД-19, додаде тој.
Родителите кои се загрижени за овие снимки треба да имаат темелна дискусија со својот педијатар за придобивките и ризиците од вакцинирањето или не, рече Сигел.
Вакцинациите се особено важни за децата кои имаат поголема веројатност да развијат компликации од грип и СОВИД-19, рече тој. Тие вклучуваат деца кои се дебели или кои имаат хронични состојби како што се астма, дијабетес тип 2 или која било автоимуна болест.
Сигел предвидува дека годишните вакцини против грип и КОВИД ќе станат стандардни, бидејќи и двете болести веројатно ќе бидат присутни, особено во зима.
„Дефинитивно, ќе има годишна вакцина за СОВИД и грип“, рече тој.
Тој ги повика сите што ги исполнуваат условите за овие вакцини да ги добијат или да разговараат за нив со својот лекар.
„Бројот на педијатриски смртни случаи е низок, но ризикот од вакцината е многу помал од ризикот од вирусот, тоа е суштината“, рече Сигел.
Новото истражување беше објавено на 16 декември во Неделен извештај за морбидитет и морталитет на ЦДЦ.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview