Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Кантербери
Истражувачите од Универзитетот во Кентербери (УК), д-р Меган Гат и професорката Гејл Гилон од Истражувачкиот институт за детска благосостојба на УК, професорката по образование Бриџид МекНил и професорката по здравје Лијан Вудворд ги проучуваа влијанијата на изложувањето на екранот врз раниот детски развој.
Користејќи податоци од над 6.000 деца собрани од најголемата лонгитудинална студија на Аотеароа Нов Зеланд, Растејќи во Нов Зеланд, истражувачите ја процениле изложеноста на екранот на децата на возраст од девет месеци, две години, четири години, пет години и осум години.
Истражувачите од УЗ го мереле времето што децата го поминуваат на екраните во различни фази од детството наспроти јазикот, раните вештини за писменост и математика, како и проблемите поврзани со врсниците, истовремено земајќи ги предвид факторите како што се образованието на мајките и социо-економскиот статус.
„Децата кои поминуваа повеќе време на екраните во раното детство – од девет месеци до пет години – постигнаа пониски резултати во однос на јазичните и образовните способности и повисоки за проблемите со врсниците пријавени од родителите на возраст од пет и осум години“, вели д-р Гат.
Изложеноста на екранот вклучуваше директно време поминато на екранот гледајќи телевизија или на уред, и индиректно време на екранот каде што детето беше во соба со вклучен телевизор, но не гледаше активно.
Истражувачите од УК, исто така, го оценија влијанието на времето поминато на екранот врз развојот поради намаленото време на учество во други активности.
Др.
„Времето на екранот е само еден од многуте фактори кои го одредуваат исходот на децата, но тој е оној кој станува сè поприсутен. Раното детство е време кога родителите имаат најголемо влијание врз навиките на децата и е критичен период за поставување здрави навики, па ако можеме Намалете го времето на екранот во раното детство, може да има позитивни ефекти кои влијаат на доброто здравје во текот на нивниот животен век“.
Упатствата за активна игра на Министерството за здравство од 2017 година препорачуваат да не се седи пред екран за деца помали од 2 години, помалку од еден час дневно за деца на возраст од две до пет години и помалку од два часа дневно за деца од пет години и постари.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview