Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ен Шрајбер
Повеќето новородени родители ја доживеале агонијата на Чолиќ: часови неутешен плач од нивното новороденче, оставајќи ги на крајот.
Тоа е почеста отколку што некои може да мислат: Американското здружение за бременост проценува дека 20% до 25% од бебињата имаат колика. И родителите на бебе со колика ќе ви кажат дека тоа е многу стресно и за нив и за нивните бебиња. Еве преглед за тоа што е колика кај бебињата, кога обично започнува, што ја предизвикува и како да се смири колика бебе.
Родителите го сакаат она што е најдобро за нивните бебиња и често замислуваат блажени периоди на гушкање, кикотење и севкупна радост. Но, кога вашето бебе има колика, тоа може да ги остави настрана тие чувства на радост, што ќе ги натера родителите да се грижат дека нивното бебе е болно или нешто посериозно не е во ред. И иако колика кај бебињата е нормална, таа не може да помине доволно брзо за повеќето родители.
Клиниката Мајо ја дефинира колика како често, продолжено и интензивно плачење или премрежување кај здраво новороденче. Поконкретно, многу лекари ќе му дијагностицираат колика на вашето дете ако плаче повеќе од три часа на ден најмалку три дена неделно, повеќе од три недели, обично почнувајќи кога бебето е старо само неколку недели.
Симптомите на колика го вклучуваат следново:
Многу бебиња имаат повеќе од еден од горенаведените симптоми, што ја прави епизодата многу пофрустрирачка.
Иако точната причина за колика не е целосно разбрана, се верува дека е поврзана со комбинација на фактори, вклучувајќи гастроинтестинални непријатности, незрели дигестивни системи и прекумерна стимулација.
И, за среќа, многу од проблемите за кои се верува дека предизвикуваат колики кај бебињата може да ги третира нивниот педијатар, според Клиниката Мајо:
Меѓутоа, бидејќи бебињата сè уште не можат да кажат што им пречи, ситуацијата често се влошува пред да се подобри.
Сите бебиња се различни, но експертите од Детската болница во Филаделфија (CHOP) велат дека повеќето бебиња почнуваат да покажуваат знаци на колика на возраст од три или четири недели.
Секако, следното прашање е колку долго трае колика? Ова, исто така, може да биде малку мистерија, но во повеќето случаи, прекумерната гужва ќе почне да се намалува.
„Добрата вест за колика е што таа обично трае додека бебето не наполни околу 3 месеци, а потоа магично исчезнува“, вели д-р Кетрин Бонита, педијатар со експертиза за нега и исхрана на новороденчиња во CHOP.
Сепак, бебето кое плаче повеќе пати неделно по многу часови дневно во текот на три месеци може да ги предизвика родителите. Поради оваа причина, од витално значење е родителите да знаат како да го смират бебето со колика и да практикуваат грижа за себе за да управуваат со нивниот стрес.
Една од најфрустрирачките работи што ќе ви ја кажат родителите на деца од која било возраст е дека она што работи за одреден проблем еден ден можеби нема да работи следниот ден. Најдобар пристап е родителите да зрачат смиреност и трпеливо да испробуваат нови техники за да го утешат своето бебе. Истото важи и за родителите кои тестираат третмани за бебешка колика.
Некои од најдобрите стратегии за смирување на несреќното бебе го вклучуваат следново:
Кога да се јавите на лекар за колика на вашето бебе
Бебињата треба да го посетат својот педијатар или лекар најмалку шест пати пред нивниот прв роденден. Посетите на добро бебе обично се закажани на возраст од 1 месец, 2 месеци, 4 месеци, 6 месеци и 9 месеци. Овие состаноци често се најдобро време да го известите докторот ако вашето дете покажува знаци на колика.
Типично се препорачува да се јавите на лекар ако бебето е сè уште неутешно по 3-месечна возраст. Понатаму, медицината на Националната библиотека на САД наведува некои дополнителни симптоми кои ако се поврзани со прекумерно плачење, се причина веднаш да се јавите кај педијатарот на вашето бебе: треска, силно повраќање, дијареа, крвава столица или други стомачни проблеми.
Ако сте родител на бебе со колика, знајте дека не сте сами. Погрижете се да одвоите време за себе кога вашето бебе дреме или е под грижа на друга одговорна страна. Медитирајте, пишувајте дневник или излезете надвор на брза прошетка. Управувањето со сопственото ментално здравје ќе помогне тие недели на колика да бидат поподносливи.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview