Итни случаи:  

Повикај доктор

Во извештајот објавен во изданието на 16 декември на Неделен извештај за морбидитет и морталитет на САД за контрола и превенција, се претставени податоци за коинфекција со грип и тежок акутен респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2) кај педијатриски пациенти. Користејќи податоци од две платформи на мрежата за надзор на хоспитализации со респираторни вируси, Кетрин Адамс, М.П.Х., од ЦДЦ во Атланта и колегите ги опишуваат карактеристиките и распространетоста на лабораториски потврдените коинфекции на вирусот на грип и САРС-КоВ-2 кај пациенти помлади од 18 години кои бил хоспитализиран или починал од грип.
Истражувачите открија дека во 6 проценти (32 од 575) од хоспитализациите поврзани со педијатриски грип и 16 проценти (седум од 44) од смртните случаи поврзани со педијатриски грип, се случила САРС-КоВ-2 коинфекција. Поголем дел од хоспитализираните со наспроти без коинфекција добија инвазивна механичка вентилација (13 наспроти 4 проценти) и позитивен притисок на дишните патишта на две нивоа или континуиран позитивен притисок на дишните патишта (16 наспроти 6 проценти). Ниту еден од седумте починати коинфицирани пациенти не завршил вакцинација против грип, а само еден добил антивирусни средства за грип.
„За да се спречи и да се ублажи инциденцата на тешки респираторни заболувања поврзани со вирусот за време на периоди на коциркулација на вирусот на грип и САРС-КоВ-2, јавноста и родителите треба да бидат свесни за ризикот од детска коинфекција и да усвојат превентивни стратегии, вклучително и размислување за добро носење монтирани, висококвалитетни маски кога циркулацијата на респираторниот вирус е висока и годишна вакцинација против грип и ажурирана вакцинација COVID-19“, пишуваат авторите.
Двајца автори открија финансиски врски со фармацевтската индустрија.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview