Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Манди Харенберг
Иднината на детето на кое му е дијагностицирана сколиоза, абнормално искривување на ‘рбетот што обично се јавува непосредно пред пубертетот, може да се чувствува неизвесна.
Како родител, сакате одговори на вашите прашања за сколиозата и како таа може да влијае на развојот на вашето дете. Еве што треба да знаете.
Сколиозата е абнормално странично искривување на ‘рбетот. Во некои случаи, ‘рбетот се искривува или налево или надесно во форма „С“. Во други, ‘рбетот се криви на двата начина во формација „S“, според Бостонската детска болница.
Националниот институт за артритис и мускулно-скелетни и кожни болести (НИАМС) објаснува дека идиопатската сколиоза е најчестиот тип и причината е непозната; сепак, комбинација на гени, хормони и промени во структурата на клетките може да биде причина.
Други причини вклучуваат:
„Постојат три примарни типови“, вели д-р Стивен Џорџ, педијатриски ортопедски хирург во детската болница Никлаус во Мајами.
Џорџ објаснува во онлајн видео трите типа се: вродени; невромускулна; и најчеста, идиопатска сколиоза.
Вродената сколиоза е предизвикана од неформирани пршлени за време на развојот на фетусот.
Невромускулната сколиоза се должи на слаби мускули кои не можат да го поддржат ‘рбетот. Ова е резултат на мускулно оштетување од болести како церебрална парализа. Тешка сколиоза може да се појави кај пациенти кои не можат да одат.
Идиопатската сколиоза (АИС) нема дефинитивна причина.
Истражувачите продолжуваат да проучуваат дали постои генетска компонента на AIS. Според Здружението за истражување на сколиоза, „приближно 30% од пациентите со АИС имаат одредена семејна историја на сколиоза, што би укажало на генетска поврзаност“.
Децата обично не се жалат на болки во грбот со сколиоза. Наместо тоа, родителите треба да ги бараат следните знаци, особено ако има семејна историја на сколиоза, вели Бостонската детска болница:
Степенот на кривата ја одредува тежината на сколиозата кај детето: блага, умерена или тешка. Бостонската детска болница објаснува дека степенот на сериозност е еден фактор во одредувањето на третманот, заедно со видот на сколиозата и фазата на развој на детето.
Опциите за третман вклучуваат:
Набљудување и следење: За пациенти со блага сколиоза, особено ако тие сè уште растат. Следењето за време на скокови на раст е важно и вклучува редовни посети на лекар и снимање.
Зацврстување и кастинг: Вашиот лекар може да препорача заграда за сколиоза или гипс за умерена сколиоза кај деца кои сè уште растат. Ова може да го забави или спречи напредувањето на кривата. Протезата се приспособува и се носи на пропишано време секој ден.
Физикална терапија: Еден режим на физикална терапија е методот Шрот, кој вклучува вежби за дишење, физичко движење и други форми на физикална терапија. Одржувањето на активноста и мобилноста се важни за самогрижата за сколиозата.
Операција: Операцијата за сколиоза се смета за деца со тешка сколиоза кои го поминале својот скок на раст и не реагирале на други форми на третман. Спиналната фузија е најчеста операција.
Детската болница во округот Оринџ објаснува дека целта на вежбите за сколиоза е „да се промовира симетријата во ‘рбетот за да се врати усогласеноста на трупот и да се намалат болките во грбот“.
Консултирајте се со докторот на вашето дете пред да започнете какви било нови активности или вежбање.
Националниот институт за здравје им сугерира на пациентите на кои им е дијагностицирана сколиоза да останат активни за да ја подобрат силата на мускулите и коските. Приклучувањето на групата за поддршка на сколиоза исто така може да им помогне да се справат со дијагнозата и третманот.
„Дијагнозата на сколиоза не значи дека вашето дете некогаш ќе има некакви ограничувања. Без разлика дали деформитетот бара набљудување, зацврстување или дури и операција, децата обично се враќаат на сите активности без ограничувања“, објаснува Џорџ во ова онлајн видео.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview