Итни случаи:  

Повикај доктор

Скринингот за новороденчиња (НБС) и управувањето со вродениот хипотироидизам се опфатени во клиничкиот извештај објавен на интернет на 19 декември во Педијатрија. Истакнувајќи дека навремената дијагноза на вроден хипотироидизам од страна на NBS, што доведува до ран и адекватен третман, резултира со нормални неврокогнитивни исходи во зрелоста, Сузан Р. Роуз, М. на вроден хипотироидизам.
Авторите забележуваат дека кај педијатриската популација, само NBS не е доволен за да се спречат негативните исходи од вродениот хипотироидизам. Покрај НБС, дијагнозата треба да се потврди навремено, а менаџментот бара и точна интерпретација на тестовите за функцијата на тироидната жлезда, ефективен третман и доследно следење.
Соочени со клинички симптоми, лекарите треба да размислат за хипотироидизам дури и ако резултатите од NBS тестовите на тироидната жлезда се нормални. Мерењето на серумскиот тироиден-стимулирачки хормон и слободниот тироксин е индицирано, без оглед на резултатите од NBS, кога се присутни клинички симптоми и знаци на хипотироидизам (голема задна фонтанела, голем јазик, папочна кила, пролонгирана жолтица, запек, летаргија и/или хипотермија) .
„Неуспехот во нормалниот невроразвој може да резултира од хипотироидизам кај доенчиња кои првично имале нормални резултати на NBS, но кај кои хипотироидизмот се манифестира или се стекнува по NBS или со грешки во NBS тестовите“, пишуваат авторите.
© 2022 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview