Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Елен Голдбаум, Универзитетот во Бафало
Тим за педијатриски заразни болести предводен од факултетот на Универзитетот во Бафало врши скрининг и лекување на доенчиња изложени на вирусот на хепатитис Ц (ХЦВ). Напорите на клиниката се документирани во нов труд заснован на 11-годишен ретроспективен преглед на графикони, објавен овој месец во BMC Gastroenterology.
„Пред да започнеме со оваа програма, скриниравме можеби едно до две новороденчиња годишно за ХЦВ“, рече Оскар Г. Биомедицински науки на УБ. „Од 2019 година, секоја година проверувавме стотици.
„Вертикалниот пренос на ХЦВ – односно од мајка на фетус – е водечка причина за ХЦВ инфекција кај децата“, објасни тој. „Сепак, многу малку бебиња добиваат скрининг“.
Загрижен за овој јаз во скринингот бидејќи тој беше медицински резидент, Гомез, исто така лекар во UBMD Pediatrics, беше решен да го реши тоа кога пристигна во УБ во 2016 година.
„За разлика од ХИВ или дури и хепатитис Б, инфекции кои не можат да се излечат, хепатитис Ц е инфекција која може да се дијагностицира и третира рано за само осум недели од третманот“, рече тој, „па зошто да не се дијагностицира и лекува рано?”
„Верувам дека хепатитисот Ц е занемарена болест во САД, која влијае на ранливата популација“, продолжи тој. „Многу бебиња заразени со ХЦВ се раѓаат од мајки со нарушување на употребата на опиоиди, кои често се од низок социо-економски статус, кои немаат здравствено осигурување, а некои од нив може да бидат погодени од затворање и стигма. Хепатитис Ц е значителен здравствен диспаритет во оваа одредена популација“.
Педијатриската HCV програма Бафало, основана во 2019 година, вклучува амбуланта со UBMD Педијатрија и стационарни консултации во детската болница Џон Р. Оишеј. Програмата воспостави тесна соработка со даватели на област, вклучително и лекари од Одделот за акушерство и гинекологија во училиштето Џејкобс, детската болница Оишеи и други здравствени болници Калеида, како и Католичкиот здравствен систем и здравствениот оддел на округот Ири
Примерокот опфатил 133 деца изложени на ХЦВ, од кои 5,2% биле инфицирани; 96% биле прегледани помеѓу 2011 и 2021 година.
Првиот чекор во скринингот на доенчињата за ХЦВ е скрининг на бремени лица, кој сега е задолжителен во некои држави, вклучувајќи го и Њујорк.
„Благодарение на овој скрининг, можеме да откриеме мајки кои се позитивни на ХЦВ и потоа да ги информираме нивните акушери и педијатри дека препорачуваме тестирање на нивните доенчиња“, рече Гомез.
Хепатитисот Ц и хроничното заболување на црниот дроб се сметаат за подмолни инфекции, бидејќи оштетувањето на црниот дроб може да продолжи со децении без никакви симптоми.
Ако доенчето се зарази по изложување за време на породувањето, детето најверојатно нема да има симптоми. Меѓутоа, во одреден момент во зрелоста, инфекцијата може да предизвика воспаление на црниот дроб, ткивна фиброза и на крајот хепатална цироза, каде што премногу клетки на црниот дроб повеќе не се активни. Цирозата поврзана со ХЦВ инфекцијата, исто така, може да се манифестира со крварење од горниот дел на гастроинтестиналниот тракт, крварење од долниот дел на гастроинтестиналниот тракт, па дури и со рак на црниот дроб.
Гомез наведе студија од 2021 година во Канада која покажа дека рано лекување на 10.000 деца спречи 330 случаи на цироза, 18 случаи на хепатоцелуларен карцином и 48 смртни случаи поврзани со црниот дроб; исто така се сметаше за исплатливо.
Саид Гомез рече: „Јасно е дека раниот скрининг и третман е критичен“.
Тимот тесно соработува со Ендрју Талал, д-р и Ентони Мартинез, д-р, двајцата факултети од училиштето Џејкобс на Катедрата за медицина и на УБМД за интерна медицина, кои се национални лидери во лекувањето на заболување на црниот дроб кај возрасните. Кога ќе се утврди дека бремените жени се заразени, педијатрискиот тим ги упатува кај Талал и Мартинез за следење.
Нивната заедничка цел? „Сакаме да се залагаме за ранливите семејства погодени од хепатитис Ц и на тој начин да придонесеме со напорите за искоренување на ХЦВ ширум светот“, рече Гомез.
Повеќе информации:
Ndeye Licka Dieye et al, Ретроспективна анализа на вертикална изложеност и инфекција на хепатитис Ц кај деца во Западен Њујорк, BMC Gastroenterology (2023). DOI: 10.1186/s12876-023-02871-8
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview