Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Емили Колдвел, Државниот универзитет во Охајо
Резултатите од новото клиничко испитување сугерираат дека првата терапија со лекови за забавување на прогресијата на кратковидоста кај децата би можела да биде на хоризонтот.
Тригодишната студија покажа дека дневната капка во секое око на мала доза на атропин, лек кој се користи за проширување на зениците, е подобар од плацебо за ограничување на промените на рецептот на очилата и инхибиција на издолжување на окото кај кратковидните деца на возраст од 6 до 10 години. .
Тоа издолжување води до миопија, или кратковидост, која започнува кај малите деца и продолжува да се влошува во тинејџерските години пред да се израмни кај повеќето луѓе. Покрај тоа што бара доживотна корекција на видот, кратковидоста го зголемува ризикот за одлепување на мрежницата, макуларна дегенерација, катаракта и глауком подоцна во животот – а повеќето корективни леќи не прават ништо за да ја запрат прогресијата на миопијата.
„Идејата да се одржуваат очните јаболки помали не е само за да им бидат потенки очилата на луѓето, туку и за во нивните 70-ти да не страдаат од оштетување на видот“, рече главниот автор на студијата Карла Задник, професор и декан на Колеџот за оптометрија. на Државниот универзитет во Охајо.
„Ова е возбудлива работа за заедницата за истражување на миопија, во која сум дел 35 години. Разговаравме за третман и контрола со децении“, рече таа. „И возбудливо е да се мисли дека може да има опции во иднина за милиони деца за кои знаеме дека ќе бидат кратковидни“.
Резултатите од испитувањето CHAMP (Childhood Atropine for Myopia Progression) се објавени денес (1 јуни 2023 година) во JAMA Ophthalmology.
Околу секој трет возрасен ширум светот е кратковид, а глобалната преваленца на миопија се предвидува да се зголеми на 50% до 2050 година. миопија.
Студиите на животни пред години навестија способноста на атропинот да го забави растот на окото, но мешањето на лекот со целосна јачина со блискиот вид и загриженоста за проширувањето на зеницата ги попречија раните размислувања за неговиот потенцијал како човечка терапија за миопија. Поновите истражувања сугерираат дека ниската доза на атропин може да биде билет.
Оваа нова, двојно маскирана, рандомизирана фаза 3 студија ја процени безбедноста и ефективноста на два раствори со ниски дози, со концентрации на атропин од 0,01% или 0,02%, наспроти плацебо. Третманот за секое од 489-те деца на возраст од 6 до 10 години, проценети за ефективноста на лекот се состоеше од една дневна капка по око пред спиење, што го минимизираше нарушувањето на какви било заматувачки ефекти што атропинот може да ги има врз видот.
Истражувачите беа малку изненадени кога открија дека најзначајните подобрувања во сите временски точки во споредба со плацебо се резултат на растворот што содржи 0,01% атропин. Иако формулацијата од 0,02% атропин исто така беше подобра во забавување на прогресијата на миопијата отколку плацебо, резултатите беа помалку конзистентни.
„Приказната за 0,01% е појасна и поочигледна во смисла на значително забавување и на растот на окото, како и на тоа што резултира со пониски рецепти за очила“, рече Задник.
Вклучувањето мерка за растот на окото беше клучна компонента на студијата бидејќи „полето всушност се движи кон аксијално издолжување што е исто толку важно или поважно од рецептот на очилата во однос на најзначајниот исход“, рече таа. „Ако се обидуваме да го забавиме растот на очите за да спречиме лоши исходи за луѓето во нивните 80-ти, директното мерење на растот на очите е навистина важно“.
Безбедноста на лековите беше проценета во поголем примерок од 573 учесници, во кои беа вклучени и деца на возраст од 3 и до 16 години. И двете формулации со ниски дози беа безбедни и добро толерирани. Најчестите несакани ефекти беа чувствителност на светлина, алергиски конјунктивитис, иритација на очите, проширени зеници и заматен вид, иако извештаите за овие несакани ефекти беа малку.
Студијата CHAMP беше првата студија за ниски дози на атропин која вклучува плацебо контроли во текот на три години и вклучува голема, разновидна популација регрутирана од 26 клинички локации во Северна Америка и пет земји во Европа. Во вториот дел од испитувањето, истражувачите проценуваат како очите реагираат кога третманот ќе заврши.
Експерименталниот лек е направен без конзерванси, и доколку федерално одобрен како терапија, ќе биде дистрибуиран во пакување за еднократна употреба за погодност и за да се спречи контаминација. Атропин со ниски дози, кој моментално може да се набави во аптеките, може да содржи конзерванси кои можат да доведат до суво око и иритација на рожницата, забележаа истражувачите.
Повеќе информации:
Карла Задник и други, Ефикасност и безбедност од 0,01% и 0,02% атропин за третман на прогресија на педијатриска миопија во текот на 3 години, JAMA Ophthalmology (2023). DOI: 10.1001/jamaophthalmol.2023.2097
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview