Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Gillian Rutherford, University of Alberta
Процентот на студенти од Алберта кои примиле витални рутински имунизации драстично се намали за време на пандемијата на COVID-19, а јавниот здравствен систем сега мора да преземе дополнителни мерки за да се израмни, според експерт за јавно здравје кој стои зад ново објавеното истражување во списанието Vaccine.
„Вакцинирањето на училиштата застана за време на пандемијата“, вели Шенон Мекдоналд, регистрирана медицинска сестра, вонреден професор на Факултетот за медицински сестри и дополнителен професор на Факултетот за јавно здравје. „Јавниот здравствен систем функционираше во невидени околности и досега можеше само да се протега.
Истражувачкиот тим на Мекдоналд ги прегледа записите за имунизација за 289.420 адолесценти од Алберта кои требаше да примаат вакцини против менингококна болест и хуман папиломавирус (ХПВ) пред, за време и веднаш по затворањето на училиштата од пандемијата.
Тие открија дека додека 65% од децата ја примале целосната серија на вакцини за ХПВ пред COVID, само 5% биле целосно имунизирани против ХПВ во текот на првата пандемија и 6% следната година. До есента 2021 година, бројот се врати на 50%. За вакцината против менингитис, стапките на имунизација паднаа од околу 80% пред COVID на 55% за време на пандемијата, пред да се врати на 83% потоа.
Користејќи ги записите за имунизација од учебната година пред пандемијата 2017-18 како основа, истражувачите ги следеа учениците во текот на првата пандемија 2019-2020 година, а потоа и до есента 2021 година за да го проценат нивото на чекор. Училиштата во Алберта беа затворени и учениците се префрлија на онлајн настава од средината на март 2020 година до крајот на учебната година, а потоа родителите имаа избор дали да ги испратат своите деца на лично или онлајн учење во текот на следната учебна година. Мекдоналд објаснува дека дури и кога училиштата повторно се отвориле, медицинските сестри од јавното здравство биле прераспоредени да работат во клиниките за вакцинација COVID-19, така што прекинот на имунизацијата на училиштата продолжил.
„Факт е дека сакаме најмалку 90% од децата да се вакцинираат“, вели Мекдоналд, „бидејќи зборуваме за вакцина за спречување на рак поврзани со ХПВ – рак на грлото, рак на пенисот, рак на грлото на матката – и друга против менингококна болест која може да земете ги рацете и нозете на децата, па дури и нивните животи.
„Да, треба да ги достигнеме нашите пред-КОВИД нивоа, но исто така треба да се обидуваме да ги надминеме нашите пред-КОВИД нивоа“.
Менингококната болест се шири преку плунката, а епидемии може да се појават кај невакцинирани млади возрасни лица, што доведува до воспаление во мозокот и ‘рбетниот мозок наречено менингитис. Болеста може да доведе до оштетување на мозокот, губење на екстремитетите, па дури и смрт. Вакцината против менингококна болест обично се дава во една доза во 9-то одделение, додека вакцината против ХПВ обично се планира во две дози за учениците од 6-то одделение. ХПВ е сексуално пренослив вирус кој предизвикува генитални брадавици, но долготрајната инфекција може да доведе до рак на грлото на матката и други видови на рак подоцна во животот. За сите рутински имунизации е потребна родителска согласност.
Мекдоналд вели дека е од клучно значење за јавниот здравствен систем да преземе дополнителни мерки за да ги достигне рутинските имунизации пред овие студенти да дипломираат и да биде многу потешко да се пронајдат. Мерките кои веќе се во тек вклучуваат испраќање дополнителни медицински сестри во училиштата за да ги испорачаат пропуштените дози, нудење вакцини во средните училишта и охрабрување на семејствата да ги посетуваат клиниките за јавно здравје за пропуштени имунизации. Други можни мерки би можеле да вклучат поголеми напори за ангажирање на родители чиј мајчин јазик не е англискиот користејќи преведени материјали.
„Ние обично ги вакцинираме децата против ХПВ во 6 одделение, на пример – не затоа што тие се подложни на ХПВ во 6 одделение, туку затоа што можеме да пристапиме главно до секое дете во провинцијата преку училишна програма“, вели Мекдоналд, кој е исто така доцент во Медицинскиот факултет Каминг и главен истражувач во програмата за истражување за применета имунизација. „Знаеме дека училишните програми го подобруваат правичниот пристап затоа што децата чии родители работат две работни места или кои немаат автомобил за да одат во центар за јавно здравје сè уште можат да ги вакцинираат своите деца.
Мекдоналд забележува дека стапката на вакцинирање на доенчиња, исто така, паднала за време на пандемијата, иако не во иста мера како кај децата на училишна возраст. Иако немаше епидемии на болести што може да се спречат со вакцини како што се мали сипаници и детска парализа во Канада поради пропуштени вакцини, имаше во други делови на светот.
Мекдоналд работи на дополнителна студија за следење на понатамошното закрепнување на рутинските стапки на имунизација во училиштата, но таа се надева дека веќе е постигнат напредок.
„Јавното здравје почнува да се зафаќа со работите; тие направија дополнителна инвестиција во време и ресурси и персонал за да се обидат да ги фатат овие деца“, вели таа.
Повеќе информации:
Хана Сел и сор., Покриеност со училишна имунизација кај адолесцентите за време на пандемијата на COVID-19: Ретроспективна кохортна студија, Вакцина (2023). DOI: 10.1016/j.vaccine.2023.01.011
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview