Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Естер Робардс-Форбс, Универзитетот во Тексас во Остин
„Оди надвор и играј“ е стратегијата која е проверена со време за генерации родители и старатели подготвени да ги видат своите малечки извлечени со вежбање. Но, стратегијата можеби губи дел од своето влијание бидејќи повеќе деца се соочуваат со повеќе топли денови, според новото истражување на Универзитетот во Тексас во Остин. Еден тим откри дека, како што времето станува потопло, децата на предучилишна возраст стануваат се повеќе седечки.
Наодите, објавени минатата недела во JAMA Pediatrics, може да изгледаат очигледни за секој кој гледа како нивните малечки венење и црвенило на игралиштето. Но, истражувачите му пристапија на прашањето на нов начин: тие користеа напредни монитори за активност за носење за да следат одредени деца во специјално дизајнирано лабораториско училиште за проучување на однесувањето и развојот на детето.
„Со оглед на тоа што гледаме зголемен број топли денови“, рече Ендрју Коеп, главен автор на трудот и д-р. кандидат за човечки развој и семејни науки на УТ Остин, „важно е да се разбере како се менува активноста на малите деца за да можеме да преземеме чекори за да се осигураме дека ја добиваат физичката активност што им е потребна за да бидат здрави“.
Студијата ги разгледа децата на возраст од три до шест години кои се запишани во Лабораторијата за деца и семејство Priscilla Pond Flawn во кампусот на УТ Остин. Студијата користеше дигитални монитори за активност за носење на секое дете една недела во април 2022 година додека децата играа на делумно засенченото игралиште во училиштето. Температурите на амбиенталниот воздух беа помеѓу 72 и 95 степени целзиусови.
Кога температурите биле на 72 степени, децата биле вклучени во умерена до енергична физичка активност (MVPA) во 27% од времето за играње на отворено. MVPA се дефинира како зголемување на отчукувањата на срцето до точка каде што едно лице може да зборува, но би имало тешко време да пее. Кога температурите се искачија на 95 степени, MVPA падна на 21% од времето за играње на отворено. Дополнително, времето за седење, каде децата седеа или мирни, се зголеми во пожешките денови од 62% за време на игра на 72 степени до 70% од времето за играње на 95 степени.
Центрите за контрола на болести препорачуваат децата на возраст од три до пет години да бидат физички активни во текот на денот, бидејќи физичката активност го подобрува развојот на малите деца, академските перформанси и учењето и помага во градењето силни мускули и коски, придонесува за здрава тежина и нивоа на шеќер во крвта. и го подобрува кардиоваскуларното, белодробното и менталното здравје.
Примерокот во лабораториското училиште е составен од здрави, деца со среден и повисок приход, но, како што објасни директорката на лабораториското училиште Ејми Брајан, вонреден професор по практика во човековиот развој и семејните науки, „овие ефекти најверојатно ќе се засилат кај поранливите деца кои имале здравствени проблеми или други фактори на ризик за слаба активност, како и влијанијата врз нивниот развој“.
Играта во затворен простор не е разумна замена за играта на отворено, рече Лиз Гершоф, професорка по човечки развој и семејни науки, истакна истражувач за детски развој и автор на трудот.
„Друго истражување на нашиот тим покажа дека децата се многу повеќе физички активни надвор отколку внатре“, истакна Гершоф. „Ова е веројатно во голем дел затоа што училниците имаат повеќе очекувања за однесување во затворен простор отколку на отворено. Може да има некои внатрешни и климатизирани поставки кои се погодни за физичка активност, како што се затворени спортски сали и места за играње, но тие можеби не се достапни во сите области“.
Бидејќи малите деца можеби се помалку свесни за работи како што е потребата да се забави и да пијат вода, топлината може да биде особено опасна за нив. Возрасните ги следат децата за знаци на вознемиреност и преземаат чекори за да ги заштитат децата.
И игралиштата можеби ќе треба да се променат, рече Коеп, со додавање на повеќе функции како едра за сенка, материјали за намалување на топлината, вентилатори, гнезда и области за играње на вода. Времето на играње можеби ќе треба да се премести порано наутро кога е поладно.
„Многу политики се фокусирани на запирање на климатските промени, но на многу начини, тие веќе се тука“, рече Коеп. „Треба да почнеме да ги разгледуваме политиките, практиките и препораките кои го препознаваат тоа, доколку сакаме да ги ограничиме влијанијата врз следната генерација“.
Повеќе информации:
Ендрју Е. Коеп и сор., Зголемување на температурата на околината и физичка активност на отворено на децата од предучилишна возраст, JAMA педијатрија (2023). DOI: 10.1001/jamapediatrics.2023.0067
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview