Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Сју Бензули, Р.Н
Тренингот за нокшир е голема транзиција за малите деца, а тренирањето со тенџере за момчиња и девојчиња може да биде многу различни потфати.
Тоа може да биде предизвикувачки период како родител, кој бара многу трпение за да му помогнете на вашето малечко успешно да го направи овој голем чекор. Еве како да знаете дека вашето дете е подготвено за тренирање на нокшир, плус совети за тоа како да бидете успешни со тренинзите за нокшир од прв пат.
Тренингот за нокшир е уникатно искуство за секое дете. Некои деца може да бидат подготвени уште од 18 до 24 месеци, додека други може да бидат 3 пред да бидат подготвени.
Медицинската сестра Ребека Цеза препорачува да се чека детето да наполни 2-1/2 до 3-1/2 години, бидејќи „тоа е кога тие имаат доволно развој на мозокот и мочниот меур за успешно да тренираат“, рече таа во неодамнешната статија на Клиниката Кливленд. „Присилувањето на децата да прават нешто за што не се подготвени може да влијае на нивниот развој.
Клиниката Мајо предлага да си ги поставите следниве прашања за да ја процените подготвеноста на вашето дете:
Ако повеќето од вашите одговори беа потврдни, тогаш вашето дете можеби е подготвено. Ако тие беа главно не, тогаш можеби ќе сакате да почекате. Ако започнете премногу рано, ќе треба подолго време да го тренирате вашето дете.
Размислете да се откажете од тренинзите за нокшир доколку има некои значајни промени во домот. Преселбата во нова куќа, нов брат или сестра или семејна криза може да го направат овој пат поголем предизвик.
Д-р Абигејл Клемс во една неодамнешна статија од болницата за деца Рајли рече дека: „Без оглед на методот што го користите, вашето дете главно ќе диктира колку брзо ќе оди обуката за тенџере, така што вашата најголема работа е да се однесувате на позитивен начин и да не го направи искуството негативно“.
Nemours KidsHealth го препорачува следново пред да започне обуката за тоалет:
Клиниката Мајо препорачува да се користи фиксен распоред кога започнува обуката за тенџере:
Читањето книга или играњето со играчка може да го направи ова време пријатно. Понудете пофалби за едноставно седење на тоалетот. Не го присилувајте вашето дете да остане на нокширот; секогаш можете да ги вратите во нокшир за 30 минути.
Ако вашето дете покажува знаци дека треба да користи тоалет, помогнете му да престане со она што го прави и да ја користи бањата. Нека носат широка облека што лесно се вади.
Девојчињата за тренирање на тенџере е малку поинаква од момчињата. Да се ​​научи девојка како да се брише од напред до назад е неопходно за да се спречат инфекции. Националната детска доверба предлага да ги научите како да се тупнат ако не можат да совладаат напред до назад. Доколку е потребно, можете да помогнете во чистењето на нејзиното дно по движењето на дебелото црево.
Кога тренираат момчиња во нокшир, полесно е да ги тренирате да мочаат седејќи, а потоа да се префрлите на стоење откако ќе заврши вежбањето со дебелото црево. Ако инсистираат да станат, во ред е да им дозволите. Секогаш можете да додадете „цел“ во тоалетот за да им помогнете да ја вежбаат својата цел.
Според UC Davis Health, тренирањето на тенџере трае околу шест месеци. На првородените деца им треба подолго време, а девојчињата имаат тенденција да тренираат порано. Осумдесет проценти од семејствата ќе доживеат потешкотии за време на обуката за тенџере. Дури и ако се успешни во текот на денот, можеби ќе им требаат пелени или влечење кога спијат.
Ако вашето дете не напредува, во ред е да престанете да тренирате и да се обидете повторно за два до три месеци. Вашиот педијатар може да даде совет и поддршка на патот.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview