Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Katie Chen, Stanford University
Родителите можеби се прашуваат како да разговараат со своите деца по ужасната вест за пукање во основно училиште во Тенеси. Ова следува по повеќекратните престрелки во други кампуси низ земјата оваа година.
Го прашавме д-р Виктор Карион, психијатар за деца и адолесценти во Stanford Medicine Children’s Health и директор на Програмата за истражување на стресот во раниот живот на Стенфорд и д-р Хилит Клетер, психолог за деца и адолесценти во Стенфорд Медицина и директор на Стресот. и Resilience Clinic, за предлози како да им се помогне на децата да ја преработат оваа трагедија.
Хилит Клетер, д-р: Бидете свесни за нивото на развој на детето и најдете време што навистина можете да го посветите на разговор со вашето дете за ова. За помладите деца, важно е да се фокусираат на сигурноста на безбедноста. За постарите деца, можете да прашате што слушнале, што мислат, да ги исправите сите дезинформации и да им дозволите да поставуваат прашања. Важно е да создадете средина која ќе му овозможи на вашето дете да ги изрази своите емоции и да му помогне да ги филтрира информациите.
Виктор Керион, MD: Децата може да станат загрижени за сопствената безбедност. Ако се деца од предучилишна возраст, прво и второодделенци, можеби дури и се загрижени дали нивното семејство е безбедно. Дополнително, бидејќи сликите и видеата сега се толку распространети на повеќе платформи, психолошкиот ефект врз детето може да биде ист како детето да е на местото на инцидентот, што вклучува зголемен ризик за симптоми на посттрауматско стресно нарушување.
Ограничувањето на изложеноста на овие слики – без разлика дали се работи за исклучување вести или намалување на употребата на социјалните мрежи – може да помогне да се заштитат децата.
Карион: Родителите треба да бидат внимателни за промени во однесувањето, како што се зголемена прилепување кај дете од предучилишна возраст, поплаки за главоболки или стомачни болки кај дете или повлекување кај тинејџер. Раздразливост, поголема подложност на плачење и потешкотии со спиењето се меѓу симптомите кои би требало да кренат црвено знаме доколку траат подолго од еден месец. Сите овие однесувања честопати се поим дека на детето му е потребна помош. Ако ги забележите овие знаци, препорачувам да ги однесете кај нивниот педијатар или специјалист за ментално здравје.
Клетер: Кога се случуваат вакви настани, има работи што можеме да ги направиме, како што е фокусирање на она што е во наша контрола и користење на нашите вештини за справување. Тоа може да вклучува:.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview