Итни случаи:  

Повикај доктор

За некои деца, може да биде тешко кога мама или тато ги оставаат на дневен престој, училиште или дури и само со другиот родител. Нормално е малите деца да чувствуваат одредена анксиозност од разделување.
Но, може да биде позагрижувачки кога детето не ги надминува овие чувства или ги чувствува многу интензивно. Овој значаен страв е познат како нарушување на анксиозноста на одвојување (SAD).
„Ретко е анксиозноста од одвојување да опстојува на дневна основа по претшколските години. Ако сте загрижени дека вашето дете не се прилагодува да биде без вас, разговарајте со педијатарот“, д-р Венди Сју Свансон, член на американскиот Академијата за педијатриски совет за комуникации и медиуми, предложи во приказна за анксиозноста од одвојување за Американската академија за педијатрија (ААП).
Стравот или глумењето поради желбата да не бидат одвоени од родителот е нормално за бебињата на возраст од 9 до 18 месеци, според Детската болница во Филаделфија (CHOP).
Може да започне дури од 4 до 5 месеци, според ААП.
Тоа обично завршува околу 2-годишна возраст, според Националната библиотека за медицина. Тоа е кога децата се доволно возрасни за да сфатат дека по разделбата нивните родители ќе се вратат.
Но, околу 3% од децата продолжуваат да ги доживуваат овие чувства во основно училиште, според CHOP. Тоа може повторно да се зголеми за време на адолесценцијата, бидејќи околу 8% од тинејџерите имаат анксиозност од одвојување поради загриженоста за тоа како насилството или несреќите може да ги одвојат од старателот.
Различно од типичната анксиозност за одвојување, ЕЦД е интензивен страв, според Клиниката во Кливленд. Тоа може да доведе до ментални и физички проблеми, кои влијаат на работата, училиштето и општествениот живот на детето.
Може да биде тажно ако продолжи да го нарушува животот на вашето дете и вашиот семеен живот, според Детската болница во Бостон.
Според болницата, околу 4% од децата доживуваат ЕЦД.
Кога доенчето или малото дете доживува вознемиреност од разделување, тоа може да биде гласно, со многу солзи и бес.
Анксиозноста од разделување може да биде полоша ако вашето доенче или мало дете е гладно, уморно или се чувствува лошо, според ААП.
Дете кое се справува со позначајна анксиозност од одвојување, како што е ЕЦД, може да има голем број физички симптоми како што се повраќање и гадење, брзо дишење, замор, главоболка, стомачна болка и мокрење во кревет.
Грижата често е за нешто што веројатно нема да се случи, како што е смрт или повреда на некој близок или детето, страв да останете сами или да се грижите да имате кошмари, според Boston Children’s.
Симптомите на ЕЦД имаат тенденција да започнат околу трето или четврто одделение, според Стенфорд Медицин Детско здравје. Тоа може да се случи откако вашето дете ќе биде поблиску до вас некое време, како на пример за време на летниот одмор.
Некои други вообичаени симптоми се прилепување, напади на паника или бес кога е време да се разделите и одбивање да спиете сами или да одите на училиште.
ЕЦД може да биде вкоренет во различни фактори, според Стенфорд и CHOP. Ова вклучува:
„Родителите треба да бараат помош со сопствената анксиозност, не само за сопственото здравје, туку и за здравјето на нивните деца“, рече авторката на студијата Барбара Павлова, клинички психолог во програмата за нарушувања на расположението во здравствената управа на Нова Шкотска во Халифакс, Канада. во тоа време.
Кога станува збор за типична анксиозност за одвојување кај малите деца, AAP предлага создавање брзи ритуали за збогување кои се конзистентни.
Не се враќајте во собата откако ќе заминете, препорачува ААП и не ги откажувајте плановите врз основа на вознемиреноста на вашето дете за одвојување.
CHOP препорачува да не се прикривате додека вашето дете е расеано. Исто така, потврдете ги чувствата на вашето дете дозволувајќи му да зборува, да споделува грижи и да плаче.
Треба да бидете целосно внимателни, љубезни и приврзани кон вашето дете во времето на одвојување, сугерира ААП.
Бидете конкретни за тоа кога ќе се вратите и изградете доверба и независност со тоа што ќе се држите до ветувањето за тоа кога ќе се случи вашето враќање.
Вежбајте да бидете разделени преку состаноци за играње и викенди во куќата на баба, вели ААП.
Разговарајте со вашиот педијатар ако анксиозноста од одвојување на вашето дете продолжува над типичната возраст, сугерира AAP.
Раниот третман за ЕЦД може да ги намали симптомите, според Стенфорд Хелт. Третманот може да вклучува когнитивна бихејвиорална терапија и лекови против анксиозност.
Некои начини на кои можеби ќе можете да му помогнете на вашето дете да се справи со ЕЦД се да понудите уверување и да поттикнете независност соодветно на возраста. Знајте што го стресува вашето дете и планирајте однапред, предлага Стенфорд.
Можеби ќе треба да разговарате со наставникот на вашето дете за околностите и да побарате од него дополнително уверување и поддршка.
Повеќе информации:
Барбара Павлова и сор., Секс-специфични пренос на анксиозни нарушувања од родители до потомци, JAMA Network Open (2022). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2022.20919

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview