Итни случаи:  

Повикај доктор

Добро воспоставен факт е дека менталното здравје на децата и тинејџерите беше погодено за време на пандемијата. Но, новото истражување сугерира дека особено тинејџерките страдаат на невиден начин. Истражувањето на Центрите за контрола и превенција на болести, објавено на почетокот на февруари 2023 година, покажа дека, во 2021 година, 57% од средношколките изјавиле дека доживеале „постојани чувства на тага или безнадежност во изминатата година“, за разлика од 36% во 2011 година. Тоа е речиси двојно повеќе од 29% од мажите кои пријавиле дека ги имаат тие чувства во 2021 година.
Што е уште полошо, 30% од анкетираните девојки изјавиле дека сериозно размислуваат за самоубиство, а 13% се обиделе да се самоубијат еднаш или повеќе пати во 2021 година. Тоа е надвор од шокантно. Тоа е ужасно.
Ние сме истражувачки тим кој ги проучува децата и нивниот социјален и емоционален развој, а за време на пандемијата бевме конкретно фокусирани на менталното здравје кај децата и адолесцентите. Од 2020 година, видовме повеќе промени кај девојчињата, генерално, вклучително и зголемување на депресијата и мислите за самоубиство.
Според наше мислење, голем број клучни фактори се споија за да се создаде оваа ментална здравствена криза кај тинејџерките.
Претходните истражувања на ЦДЦ покажаа дека пандемијата COVID-19 несразмерно ги погодува девојчињата. И во една студија од 2021 година што нашиот тим ја спроведе со 240 тинејџери, 70% од девојчињата рекоа дека „многу“ им недостасуваше да гледаат луѓе за време на пандемијата, во споредба со само 28% од момчињата кои го пријавиле тоа чувство.
Вториот фактор се социјалните мрежи, кои можат да бидат прекрасен извор на поддршка, но понекогаш и кршлив удар за самодовербата и психолошката благосостојба на девојчињата.
Конечно, мислиме дека сите млади луѓе се борат со прашања како климатските промени и социјалните превирања. Ова не се само апстракции за многу момчиња и девојчиња: тие се нивната иднина. Децата и тинејџерите обично не се ниту рамнодушни ниту несвесни за политичката реалност.
Па, како можат родителите, наставниците и пријателите да им помогнат на девојчињата да ја поминат оваа криза?

Стресот што го доживуваат тинејџерите е единствен и значаен.
Еве шест стратегии кои истражувањата покажуваат дека можат да работат.
Социјалната и емоционалната поврзаност меѓу луѓето е веројатно едно од најмоќните оружја што ги имаме против значителен стрес и тага. Студиите открија силни врски помеѓу недостатокот на поддршка од родителите и врсниците и депресијата за време на адолесценцијата. Поддршката од пријателите исто така може да помогне да се ублажи врската помеѓу екстремната адолесцентна анксиозност и самоубиствените мисли. Во една студија на тинејџери, социјалната поддршка беше поврзана со поголема отпорност – како што е подобро да се спротивстави на одредени видови на социјална суровост, како што е малтретирањето.
Во текот на 1970-тите и 1980-тите, конкуренцијата меѓу жените се сметаше за нешто што ги кочеше жените. За жал, оваа порака се чини дека е изгубена во цунамито на медиумското покривање за телата, изгледот и социјалните достигнувања. Истражувањето покажа дека социјалните мрежи ја поттикнуваат конкуренцијата меѓу девојките, особено околу нивниот физички изглед.
Учењето на девојчињата на млада возраст да бидат навивачки една за друга – и моделирање на тоа однесување како возрасни – може да помогне да се олесни чувството на конкуренција со која се соочуваат денешните тинејџери.
Размислувањето за сопствениот изглед е природно и разбирливо. Но, пренагласувањето на тоа како изгледате очигледно не е здраво и е силно поврзано со депресија и анксиозност, особено кај жените.
Возрасните можат да играат клучна улога во охрабрувањето на девојчињата да ги ценат другите квалитети, како што се нивните уметнички способности или интелигенција. Детството може да биде платно за децата да откријат каде се нивните таленти, што може да биде извор на големо задоволство во животот.
Еден начин на кој возрасните можат да помогнат е едноставно да ги признаат и слават тие квалитети. На пример, во Центарот за намалување на агресијата во Масачусетс, организација што ја насочуваме и управуваме, која е фокусирана на спречување на малтретирање и сајбер-малтретирање, членовите на персоналот објавуваат женски достигнувања – без разлика дали се тоа интелектуални, уметнички, научни, спортски или литературни – на каналите на социјалните медиуми секој петок. , користејќи го хаштагот #FridaysForFemales.

Оваа млада жена еднаш се чувствувала тажна, вознемирена и заробена.
Девојките гледаат на возрасните жени за примери како тие можат да се однесуваат и што можат да направат. Можеби не сте главен извршен директор на огромна корпорација, но можеби сте прекрасен учител или можеби водите мал бизнис кој обезбедува важен производ или услуга. Моделирањето на про-женски ставови значи вреднување на сите улоги што луѓето ги играат во едно општество.
Дополнително, предавањето на историјата зад женските движења и другите важни чекори кон еднаквост, како што е правото на глас на жените, е клучно за зајакнување на девојките да се ценат себеси и своите улоги. Жените играа централна улога во воените напори за време на Втората светска војна. Жените водеа општествени движења и се бореа за правата на луѓето. И жените се познати научници, писатели, уметници и експерти во речиси секоја друга професија што можете да ја наведете.
Социјалните медиуми претставуваат уникатна форма на човечка интеракција која презеде огромна улога во животот на тинејџерите. Ова е зголемено за тинејџерките, за кои секоја интеракција на социјалните мрежи може да се чувствува консеквентна и потенцијално катаклизмична.
Интеракцијата на забавен и позитивен начин со врсниците на платформите на социјалните медиуми може да биде позитивно и потврдувачко искуство. Од друга страна, гледањето на работите што другите ги објавуваат и споредувањето со вашите сопствени работи, може да ги натера луѓето од која било возраст да се чувствуваат загрижени за тоа како се појавуваат и дали се општествено вклучени или исклучени. Оваа вознемиреност се однесува и на момчињата и на девојчињата, но се чини дека потенцијалот за емоционална вознемиреност е поголем кај девојчињата.
Се чини дека свесноста за тоа како социјалните медиуми имаат капацитет да влијаат на вашите чувства и ментално здравје им помага на луѓето да држат одредено растојание од нивните интеракции на социјалните медиуми. Возрасните можат да им помогнат на девојчињата дискутирајќи со нив како социјалните мрежи влијаат на нивните чувства, на нивната самоперцепција, па дури и на нивната слика за телото.
Учењето да ги препознавате и етикетирате чувствата не доаѓа автоматски за многу луѓе. Сепак, добрата вест е дека децата можат да научат начини да си помогнат себеси кога доживуваат анксиозност или депресија. Децата можат да научат да ценат како гушкањето на нивното куче, играњето игра на табла или разговорот со нивните родители може да помогне да се намали анксиозноста, откако ќе ги разберат чувствата.
Сметаме дека вреди да се напомене дека сè што е дискутирано овде може да биде корисно и за момчињата, кои во никој случај не се имуни на проблеми со менталното здравје. Поттикнувањето на признавањето достигнувања, разбирањето како на расположението може да влијае социјалните мрежи и зголемувањето на поддршката и за момчињата и за девојчињата е позитивен чекор додека се движиме кон постпандемиски свет.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview