Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
by Rachael Sharman, The Conversation
Бев тинејџер за време на „рецесијата што моравме да ја имаме“ во 1990-тите во Австралија, и јасно се сеќавам дека еден пријател бараше пари од својот татко за да оди во кино.
Со еднакви делови фрустрација и оставка, таткото објасни дека е отпуштен и дека не е сигурно вработување на хоризонтот во неговата блиска иднина. Така, тој навистина немаше резервни пари за билети за кино.
Наместо да биде страшно или вознемирувачко, како тинејџери без знаење, ова се чувствуваше како момент како сијалица.
Многу деца на овој начин учат за финансиските тешкотии на нивните родители. Нешто што отсекогаш можеле да го имаат одеднаш им се ускратува. Денот паѓа.
Но, не е лесно да разговарате со вашите деца за кризата со трошоците за живот. Многумина се плашат да ги загрижат своите деца или да ги остават со доживотен „мислов на недостиг“, каде што човекот е засекогаш проколнат со чувство дека трошењето пари е секогаш погрешно.
Па, како можат родителите да им ја соопштат финансиската реалност на своите деца? И како може да се разликуваат пораките кај помладите деца наспроти тинејџерите?
Повеќето деца од основно возраст не се несвесни за макро условите надвор од нивниот дом и непосредна заедница. Тие сè уште не развиле способност да ги стават во перспектива ненадејните промени.
Клучот овде не е да не се префрлаат вашите сопствени грижи на вашите деца.
Децата на оваа возраст на своите родители им изгледаат како светилници на информации и многу ќе го отсликаат секој страв или вознемиреност што ќе го изразите. Тие може дури и да ги разнесат работите непропорционално.
Одржувањето на работите мирни и едноставни е клучно. Обезбедете основно објаснување дека работите чинат пари, а вие немате толку пари колку што е нормално во моментов, па како семејство постојат одредени работи што едноставно не можете да си ги дозволите.
Многу малите деца можат да бидат немилосрдно нарцисоидни во нивниот поглед – ова е развојно нормално.
Тие дури може да бараат од вас да работите повеќе или повеќе за да можат да си ги дозволат саканите предмети и активности. Најдоброто што можете да го направите е да се насмеете и да им понудите да пробате – но објаснете дека засега, децата ќе треба да смислат нешто друго да направат.
Размислете за план да ги замените нивните претходни активности со бесплатни. На пример, објаснете им дека не можат да го играат својот вообичаен спорт оваа сезона, но вие ќе одите во локалниот парк секоја недела за да ја шутнете топката и наместо тоа да имате пикник.
Во зависност од нивниот внатрешен интерес за вестите и разбирањето на математиката, финансиите и економијата, ненадеен и неочекуван пад на финансиите, исто така, може да биде шок за тинејџерите.
Но, на околу 12-годишна возраст, децата доживуваат донекаде експлозија во функцијата на фронталниот лобус. Нивниот капацитет да разберат и обработуваат дури и сложени информации значително се зголемува. Така, тинејџерите не само што ја разбираат вашата моментална ситуација, туку можат да помогнат.
Давањето „улога“ на тинејџерите во помагањето на семејството гради чувство на компетентност и нуди тимски пристап за решавање проблеми за емоционалните грижи што тие можеби ги чувствуваат. Со други зборови, тие ќе се чувствуваат помалку немоќни.
Овој пристап е поткрепен со она што психолозите и истражувачите го нарекуваат „теорија на самоопределување“.
Овој добро проучен концепт претпоставува дека повеќето луѓе имаат вродена потреба да:
компетентност (чувство дека сте добри во нешто, сте постигнале нешто вредно)
поврзаност (добро работи со другите, особено со луѓето важни за вас).
Така, работата како тим кон заедничка цел е одличен начин семејството да се здружи и да си помогне меѓусебно за менталната благосостојба.
Дискутирајте со вашите тинејџери кои активности, настани и предмети можеби ќе треба да се преземат или да се прекинат. И не заборавајте, тинејџерите имаат многу добро усовршен радар за лицемерие – нема смисла да се предложи да ги намалат рекреативните активности, на пример, ако вие не сте подготвени да го сторите истото.
Користете го ова како можност да разговарате за разликата помеѓу „желбите“ и „потребите“ и замолете ги да ги подредат семејните трошоци во тие категории. Смирено разговарајте за точките на несогласување.
Побарајте од вашите тинејџери да размислуваат за начини за подобрување на вашата финансиска ефикасност – и да ви помогнат во тоа. Тие би можеле да уживаат да смислуваат идеи како што се купување намирници со строг план за оброци во поевтини продавници, да бараат специјални производи, да возат или да одат до училиште каде што е можно, да добијат работа со скратено работно време или да помагаат во грижата за децата.
Наместо да се фиксирате на она без што треба да поминеме, работете со вашите тинејџери за да дојдете до проактивни идеи за тоа што можете да направите поинаку. Направете го тоа како да работиме заедно за да ја постигнете истата цел.
Научете ги вашите деца дека може да има предизвици во животот, но како да управувате со нив е клучот. Ова ќе им помогне да се развијат во еластични возрасни лица.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview