Итни случаи:  

Повикај доктор

Емоциите се суштината на нашето човечко искуство, но гледањето „негативни“ емоции кај нашите деца – гнев, страв, љубомора, завист, тага, огорченост – може да ни направи непријатно. Силните емоции кај нашите деца може да предизвикаат наши емоционални реакции и може да се чувствуваме изгубени за најдобриот начин да одговориме.
Многу од денешните возрасни пораснаа не зборувајќи за емоции. Но, како модерни родители, ни е кажано дека треба да ги научиме нашите деца за нивните чувства за да ја изградиме нивната издржливост. Па, како можете да ги поттикнете вашите деца да зборуваат за нивните чувства?
Истражувањата покажуваат дека децата учат за емоциите на четири клучни начини: нашето родителство, како експлицитно ги учиме, нашето однесување и семејната средина.
Како родители, ние играме важна улога во помагањето на децата да ги именуваат, да ги изразат и да управуваат со нивните емоции.
Но, ова често не е лесно. Можеби ни е удобно да ги учиме нашите деца да препознаваат кога се гладни, уморни и жедни, но да бидеме фокусирани на запирање на детската тага, стравови или гнев, наместо на учење за овие емоции.
Секој чувствува низа емоции, а „негативните“ емоции не се инхерентно лоши. Емоциите се сигнали кои се важни за нашиот опстанок и ни помагаат да се разбереме себеси и нашиот свет. Децата често ги „глумат“ своите емоции, наместо да зборуваат за тоа како се чувствуваат.
Кога ги учиме децата дека сите емоции се здрави, тие учат да си веруваат себеси, да се чувствуваат поудобно да ги споделат своите чувства и да ги гледаат емоциите како кратки искуства што поминуваат.
Па, што да кажеме во моментот?
Започнете со опишување на она што го гледате или набљудувате. „Звучиш тажно/луто? или „Изгледаш малку тивко“.
Честопати не знаеме што точно чувствува нашето дете. Бидете внимателни и проверете: „Изгледаш фрустрирано, дали е така?
Потврдете: „Таа ситуација беше навистина тешка, не е ни чудо што сте фрустрирани“.
Кога нашето дете е вознемирено, не треба многу да кажуваме. Обидете се да слушате и да се поврзете преку контакт со очи и нежен допир. Како што нè потсетува професорот по социјална работа на Универзитетот во Хјустон и автор Брене Браун, не се работи за да се имаат вистинските зборови, туку да се понуди поддршка и поврзаност.
Избегнувајте да се обидувате да го поправите (решате проблемот) или да го одвлечете вниманието на вашето дете кога е емотивно. Поддржете ги децата да ги признаат и „седат со“ нивните чувства.
Постарите деца и тинејџерите можеби ќе научат како да почнат да ги прикриваат своите емоции, па ние би можеле да ги видиме само нивните предизвикувачки однесувања. Замислете нивното однесување е врв на санта мраз, предизвикано од емоции под површината. Обидете се да се поврзете со нивните емоции наместо да се фокусирате само на однесувањето: „Ти ја тресна вратата, дали се чувствуваш вознемирено?“
Кога сите се смирени (не кога вие или вашето дете сте вознемирени), можеме да ги научиме децата за емоциите.
Можеме да започнеме разговори за емоциите врз основа на речиси сè за што вашето дете е заинтересирано, ТВ-шоу, видео игра, филм или книга што ја чита. Одличен филм за започнување на разговорот е Inside Out.
Гледањето емоции во измислени ликови ги нормализира емоциите како универзално искуство и им помага на децата да препознаат посуптилни видови емоции и различни начини за изразување и управување со емоциите.
За постарите деца кои станале посвесни за себе, обидете се да ги водите овие дискусии кога не ги гледате директно во нив, во автомобилот или за време на некоја активност (одење, клоцање топка, гледање филм заедно). Некои деца се отвораат повеќе пред спиење. Обидете се да слушате повеќе и да зборувате помалку.
Многумина од нас пораснаа во семејства каде што родителите не нè учеа за емоциите или тие беа лоши примери за изразување на емоциите на здрав начин.
Ако е така, вообичаено е да се гледаат емоциите како лоши и некорисни и да се верува дека не е добро да се задржиме на чувствата.
Како резултат на тоа, може да биде тешко да ги гледаме нашите деца како доживуваат силни негативни емоции. Ако се чувствувате поттикнати од емоциите на вашето дете, тоа ќе ви помогне да паузирате. Ако е потребно, можете да ја напуштите просторијата. Здраво е да им правиме пример на децата кои се одмораат кога се чувствуваме преоптоварени.
Ако направиме грешка како родители и постапуваме на начини на кои не сме горди, ова е одлична можност да им моделираме на нашите деца како да се поправат.
Објаснете што чувствувавте, дека вашите постапки не беа во ред и извинете се. Ова им дава на децата шаблон за да се поправат самите, што е критична вештина за врската.
Ако често се борите да управувате со сопствените емоции, учењето за емоциите е добар почеток. Две одлични книги се:
Емоциите се заразни. Децата се под влијание на други односи во семејството, вклучително и конфликт меѓу родителите.
Запомнете, конфликтот е здраво човечко искуство и не може да се елиминира. Наместо тоа, важно е на децата да им се покаже здрав конфликт, каде што сите ние ги изразуваме емоциите на начин со почит.
Исто така, важно е децата да гледаат здраво решавање на конфликти.
Еве три родителски програми засновани на докази фокусирани на помагање на родителите да ги учат децата за емоциите:
Дотерувањето со деца/тинејџери се фокусира на емоционалната врска помеѓу родителите/негувателките и нивните деца, од мали деца до тинејџери
Партнерите во родителството е дизајниран да ви помогне да го подигнете вашиот тинејџер од 12-17 години за да спречите депресија и анксиозност
Circle Of Security Parenting го подобрува развојот на детето преку зајакнување на приврзаноста родител-дете кога децата се на возраст од 0-12 години.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview