Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Ди Ди Стипан
Хемангиом, познат и како роден знак од јагода, е светло-црвен роден знак кој се појавува во првата или втората недела од животот. Изгледа како гумена испакнатина и се состои од дополнителни крвни садови во кожата.
Во оваа минута од клиниката Мајо, д-р Мега Толефсон, педијатриски дерматолог од Клиниката Мајо, објаснува што треба да знаат старателите ако нивното дете има хемангиом.
Некои бебиња може да развијат светло-црвени дамки наречени хемангиоми.
Д-р Толефсон вели дека тие се технички тумори, но родителите не треба да дозволат тоа име или нивниот остар изглед да ги загрижува.
„Тие се всушност најчестиот тумор на детството, кој се случува некаде од 1 на 20 до 1 од 50 бебиња. Тие се само збирка на крвни садови кои растат во првиот дел од животот на бебето“, вели д-р Толефсон.
Тие се почести кај бебињата родени предвремено. И тие можат да се појават каде било на телото, но најчесто ги опфаќаат областите на главата и вратот.
Друга карактеристика што може да ги алармира родителите е брзата стапка на раст. Д-р Толефсон вели дека хемангиомите ќе продолжат да растат додека децата не наполнат околу 6 до 9 месеци. Во тој момент, тие обично се стабилизираат, а потоа полека заминуваат.
„Околу 90% од хемангиомите се решаваат – или како што го нарекуваме инволутирани – до 4-годишна возраст. Значи, тоа е прилично бавен процес“, вели д-р Толефсон.
Третманот обично не е потребен. Сепак, д-р Толефсон вели дека ако хемангиомот го попречува видот, другите функции, има потенцијал да биде козметички обезличен, е голем или брзо расте, бебињата треба да се проверат за лекување.
„Навистина постојат два главни третмани што ги користиме сега. Златниот стандард за лекување на бебе на кое му треба лек преку уста е лек за срце наречен пропранолол“.
„Тој тип на лек се нарекува бета-блокатор. Постои и локална форма на тој лек, а има и некои бебиња за кои тоа може да биде соодветно.
Подоцна во животот, ласерската операција може да биде опција за лекување на резидуални хемангиоми. Но, д-р Толефсон вели дека тоа не е секогаш потребно.
Новинска мрежа на клиниката Мајо 2023 година
Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview