Итни случаи:  

Повикај доктор

Една нова студија од истражувачите на CUNY SPH ги испитува високите стапки на сообраќајни несреќи и повреди кај децата и адолесцентите во Танзанија. Истражувањето е објавено во списанието Injury. На глобално ниво, повредите во сообраќајот на патиштата се водечка причина за смрт кај адолесцентите на возраст од 10 до 19 години и трета водечка причина за смрт кај децата од пет до девет години. Танзанија има една од највисоките стапки на повреди на патиштата во Суб-Сахарска Африка, а таа стапка се очекува да се зголеми во наредните години поради зголемената урбанизација, што го прави ова прашање главна грижа за јавното здравје.
За да го истражат, доцентот Клои Теасдејл, докторантката Бриџит Акареку, вонреден професор Ендрју Мароко, студентот на MPH Ума Јокеесваран и колегите спроведоа истражување во домаќинството во градот Танга во северна Танзанија претходно оваа година за да ги измерат повредите во сообраќајот на патиштата кај децата и адолесцентите користејќи геопросторна Пристап на примерок пондериран според населението.
Вкупно 2.794 возрасни испитаници пријавиле податоци за 6.563 деца и адолесценти под 18 години, меѓу кои 180 биле пријавени дека доживеале сообраќајни несреќи во изминатите 12 месеци. Годишната стапка на повреди во сообраќајот на патиштата измерена во студијата беше 24 на 1.000 деца вкупно и беше највисока кај адолесцентите на возраст од 13 до 17 години со 32 на 1.000.
Студијата, исто така, ги испита карактеристиките на сообраќајните несреќи и откри дека децата на возраст меѓу шест и 12 години најверојатно ќе бидат повредени додека патуваат до училиште, а повеќето деца доживеале повреди на сообраќајот на патиштата додека пешаците биле удирани со мотоцикли или мотоцикли. Истражувачите, исто така, открија дека малку деца (12%) секогаш или понекогаш носат сигурносни потпирачи/безбедносни појаси во автомобили или други возила.
„Овие наоди ги нагласуваат ризиците со кои се соочуваат децата и адолесцентите на патиштата и ја нагласуваат итната потреба за подобрување на безбедноста на патиштата на глобално ниво“, вели д-р Теасдејл, главен истражувач на студијата.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview