Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
од Универзитетот во Хадерсфилд
Револуционерното истражување за влијанието врз членовите на семејството кога некој е уапсен поради пристап до непристојни слики на деца сега се претвори во добротворна организација која им помага на семејствата откако ќе го добијат она што е познато како „чукање“.
Работата на Универзитетот во Хадерсфилд, предводена од професорката Рејчел Армитаж, ја истакна траумата за најблиските од сведоците на апсењето на член на семејството.
Апсењата вообичаено се случуваат во семејниот дом кога е присутен остатокот од семејството, а влијанието на ова е такво што професорот Армитаж бара семејствата на уапсените да се преквалификуваат како директни жртви со цел да добијат подобра поддршка од различни законски и волонтерски агенции.
Како одговор на истражувањето и препознавајќи ја траумата и недостатокот на поддршка за семејствата, таа се здружи со неколку страсни поединци за да започне добротворна организација наречена Talking Forward.
Со седиште во Лидс, ги поддржува семејствата кога некој близок е уапсен поради пристап до непристојни слики на деца, од налогот и преку процесот на кривичната правда. Тоа е период опишан од погодените како „неизвесност“, при што форензичката анализа на технологијата во просек трае 18 месеци, а понекогаш и до три години.
„Постои повторна трауматизација во тој период по ударот“, вели професорот Армитиџ. „Семејствата на престапниците во моментов се сметаат за секундарни жртви, но тоа ги исклучува од поддршката што им е достапна на директните жртви – вклучително и анонимност во медиумите, терапевтски интервенции и комуникација во врска со процесот на кривичната правда.
„Со воведувањето на Законот за семејна злоупотреба од 2021 година, децата сега се сметаат за жртви доколку биле сведоци на ефектите од семејната злоупотреба. Кога детето ќе биде сведок на налогот, она што го гледа е крајно вознемирувачко. Оваа траума и „последувачките удари“ треба да нè наведе барем да размислиме за одреден паритет помеѓу овие видови прекршоци“.
„Кога осомничениот е уапсен и Службите за деца спроведоа заштитни проверки, бидејќи семејството најверојатно нема да биде директна жртва, целата поддршка – емоционална, финансиска, физичка и каква било форма на застапување – исчезнува. Од партнерите се очекува да се справат со ненадеен сингл- родителскиот статус, училиштето, адвокатите, социјалните служби и многу други предизвици во состојба на траума. Ова едноставно не е прифатливо“.
Истражувањето, исто така, доведе до можност за д-р. што ќе види истражувач кој е вграден во Talking Forward за да го процени реалниот свет влијанието на работата на добротворната организација со семејствата кои го добиле „чукањето“. Апликациите се примаат до 26 мај.
Професорот по сајбер безбедност на Универзитетот, Сајмон Паркинсон, исто така истражува како технологијата би можела да го подобри процесот што следи по ударот.
„Истражувавме начини и објавивме труд за тоа како да обработиме поголем број случаи истовремено, преку подобра употреба на достапните пресметковни ресурси на кои автоматски им се дава приоритет кога се откриваат непристојни слики“, вели професорот Паркинсон. „Ова може да помогне да се распределат ресурсите за случаи каде што се откриваат непристојни слики, со што се намалува времето на обработка и има побрзи резултати за иследниците и жртвите.
Проф.
Полицијата во Западен Јоркшир, Хамберсајд и Мерсисајд сега ги упатува семејствата на Talking Forward во The Knock. Полицијата во Линколншир воспостави улога на офицер за семејна врска специфична за овој прекршок и полицијата во Западен Јоркшир ја истражува можноста за развивање на оваа улога.
„Покрај тоа што ги поддржуваат семејствата на осомничените, овие промени и помагаат на полицијата на која им е исклучително тешко да го спроведе налогот и да ги раздвои семејствата. Некои дури го опишуваат ова како потрауматично од гледањето или категоризирањето на непристојните слики на децата. Обезбедување агенции кои можат да ги поддржат семејствата по заминувањето на полицијата им овозможува да се фокусираат на кривичната истрага, додека други дејствуваат како застапници на семејството чии животи биле погодени од ова дело“.
Истражувањето на професорот Армитаж е објавено во Журналот за сексуална агресија.
Повеќе информации:
Рејчел Армитаж и други, „Не ни е дозволено да доживееме траума. Не ни е дозволено да поминеме низ процесот на тагување“ – Истражување на индиректните штети поврзани со навреда од материјал за сексуална злоупотреба на деца (CSAM) и неговите влијанија врз ненавредувањето Членови на семејството, жртви и престапници (2023). DOI: 10.1080/15564886.2023.2172504
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview