Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мериленд
Во обид да ја утврдат причината зад ретка состојба која предизвикува срцева слабост кај децата, истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Мериленд (UMSOM) идентификуваа нови генски мутации одговорни за нарушувањето кај доенче пациент. Тие потоа можеа да научат како функционира мутацијата и користеа лек за да ги поништат нејзините ефекти во клетките на срцевиот мускул добиени од матични клетки од пациентот.
Наодите, објавени во Circulation, сугерираат дека може да се развијат третмани за управување со состојбата наместо да се бара трансплантација на срце, што е стандарден третман за оваа состојба кај децата.
„Иако многу е проучено за срцевата слабост кај возрасните, има уште многу да се научи за генетските причини за срцева слабост кај доенчињата“, рече Чарлс „Чаз“ Хонг, д-р, д-р, д-р Мелвин Шароки, професор по медицина. и физиологија, директор за истражување на кардиологијата и ко-шеф за кардиоваскуларна медицина во УМСОМ. „Мутациите во генот што го идентификувавме беа вмешани во микроцефалијата кај бебињата, но сè уште не и во човечкото срцево заболување.
Инфантилната дилатирана кардиомиопатија е честа причина за срцева слабост – одговорна за околу половина од случаите на педијатриска срцева слабост – чија причина е најчесто непозната. Иако релативно ретко, се јавува кај околу едно од 200.000 раѓања, доенчињата со оваа состојба имаат срца кои не успеваат да се контрахираат толку ефикасно, па затоа не можат да испумпаат онолку крв колку што треба.
Оваа генетска мутација откриена од д-р Хонг и неговите колеги беше откриено дека вообичаено создава протеин кој се наоѓа во клеточната структура, центрозомот, кој функционира како спој за скелетот на клетката и е најпознат по својата улога за време на клеточната делба.
Без овој протеин, мускулните клетки во срцето не беа во можност да се организираат уредно и не се собираа исто така, што пак влијаеше на пумпањето на срцето, теоретизираа истражувачите.
„Ние првично ги отфрливме нашите наоди како артефакти дека машината за клеточна поделба би била вклучена во овој вид дисфункција на срцевиот мускул“, рече д-р Хонг. „Мислевме дека штом ќе созреат срцевите клетки, оваа машинерија за клеточна делба целосно исчезна, но се испостави дека се преместува на нова локација во клетката и презема нова улога во функцијата на срцевиот мускул.
За да ја идентификуваат оваа генска мутација одговорна за срцева слабост кај доенчињата, истражувачите отстраниле примерок од срцеви клетки од заболеното срце на пациентот, откако бил отстранет за време на трансплантацијата. Тие потоа го претворија ова срцево ткиво во матични клетки, за да можат да растат повеќе клетки и да ги проучуваат во лабораторија. Тие утврдиле дека пациентот има две различни мутации на ген, по една од секој родител, кој вообичаено го кодира протеинот Ротатин.
Кога истражувачите потоа спроведоа експеримент за да го отстранат истиот протеин од срцата на рибите зебра, овие срца се развија со знаци на срцева слабост. Истражувачите, исто така, ги погледнаа срцата на мушичките на кои им недостасува Ротатин и видоа дека мускулните клетки во овие срца се неорганизирани и не се собираат како што треба, слично на она што се случува во срцата на доенчињата со ова нарушување.
„Ова е првата човечка болест за која е познато дека е предизвикана од нарушување на транзицијата во структурата на центрозомот, што вообичаено се случува кратко време по раѓањето“, рече Метју Мијамото, првиот коавтор кој работеше на овој проект како студент по медицина од втора година во подем во Др. Лабораторија на Хонг. Истражувачите потоа го користеа лекот C19 за кој беше познато дека ги организира центрозомите во развојот на клетките на срцевиот мускул, добиени од пациент со инфантилна дилатирана кардиомиопатија. Лекот ја врати организацијата на клетките на срцевиот мускул во развој, израснати во сад од матичните клетки на пациентот и нивната способност да се контрахираат.
„Бидејќи центрозомите играат таква фундаментална улога во развојот на срцевиот мускул, особено клеточната репликација, структура и функција, подобро разбирање на овој програмиран процес специфичен за ткиво ќе биде многу релевантен за идните напори за регенеративна терапија на срцето“, рече деканот на UMSOM, Марк Т. Гладвин, д-р, кој е и потпретседател за медицински прашања на Универзитетот во Мериленд, Балтимор (UMB) и угледниот професор Џон З. и Акико К. Бауерс.
Д-р.
Д-р Патрис Десвињ-Никенс, медицински службеник во гранката за срцева слабост и аритмии во Одделот за кардиоваскуларни науки во Националниот институт за срце, бели дробови и крв (NHLBI), дел од Националниот институт за здравје, се согласи. „Оваа студија дава важен придонес кон разбирањето на биолошките основи на инфантилната дилатирана кардиомиопатија и нејзиниот однос со срцевата слабост“, рече таа. „Со нетрпение очекуваме идните студии да ги разјаснат и потврдат овие наоди во обид да ги подобриме резултатите од срцевата слабост.
Повеќе информации:
Јанг Вук Чун и сор., Нарушената реорганизација на структурата на центрозомите лежи во основата на човечката инфантилна дилатирана кардиомиопатија, циркулација (2023). DOI: 10.1161/CIRCULATIONAHA.122.060985
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview