Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Swansea University
Давањето на училиштата соодветни ресурси и обука за да ги учат учениците за менталното здравје навистина може да има позитивно влијание врз благосостојбата на младите.
Штотуку беше објавено ново истражување на академици од Велс, кое ги демонстрира придобивките од подобрувањето на писменоста за менталното здравје на учениците и намалувањето на стигмата околу проблемите со менталното здравје во клучна фаза од животот на една млада личност.
Повеќето проблеми со менталното здравје започнуваат во тинејџерските години со неодамнешното истражување кое идентификуваше дека двајца од пет млади луѓе пријавуваат симптоми на ментално здравје. Сепак, поради слабото познавање на проблемите со менталното здравје и стигмата за менталното здравје, повеќето млади луѓе не бараат помош.
Наспроти ова, тимот од универзитетите Свонси и Кардиф работеше со хуманитарната акција за деца за да се развие програма за описменување на менталното здравје The Guide Cymru која се состои од обука за наставници, пристап до онлајн ресурси и видеа и модули во училницата.
За истражувањето, група од речиси 2.000 ученици на возраст од 13 до 14 години од цел Велс беа поделени на два дела за 10-неделно рандомизирано контролно испитување, при што половина од нив го доживеаја Водичот доставен од специјално обучени наставници.
Неговите наоди, кои штотуку беа објавени од BMC Public Health, покажаа дека учениците со пристап до Водичот покажаа подобрувања во речиси сите области, вклучувајќи знаење за менталното здравје, подобро однесување за менталното здравје, намалена стигма за менталното здравје и зголемени намери да бараат помош за проблеми. .
Свонси д-р. студентот и коавтор Никола Симкис рече: „Поразително е да се гледаат деца и млади луѓе кои се борат со тешкотии во менталното здравје кои не се пријавуваат и не се лекуваат“.
„Веруваме дека Водичот е ефикасна интервенција што може да им помогне и на децата и на наставниците да разберат дека проблемите со менталното здравје се вообичаени, исто како и физичките здравствени проблеми, и дека треба да бараат помош и да не се обидуваат да го сокријат проблемот.
Професорот Никола Греј од Универзитетот Свонси, кој исто така е консултант клинички и форензички психолог за здравствениот одбор на Универзитетот Свонси Беј, рече: „Водичот е важен бидејќи може лесно да се испорача како дел од училишната програма од страна на наставниците кои ги познаваат учениците“.
Таа сега се надева дека ова ќе биде почеток на процесот на вградување едукација за ментално здравје и интервенција во училиштата: „Водичот може да биде почеток на процес на отворена дискусија за менталното здравје и емоционалните предизвици во училиштата, и како најдобро можат нашите млади дознајте за овие проблеми и за најефикасните начини за барање помош кога тоа е потребно“.
Брижит Гејтер, директорка на Акција за деца за Велс, рече: „Да можеш да ги покажеш придобивките и влијанието на програмите како Водичот преку академско истражување е неверојатно важно. Програмата за интервенција е значајна алатка за подобрување на менталното здравје на нашите деца и млади луѓе во Велс“.
Крис Дан, менаџер за детски услуги во Акција за деца, додаде: „Менталното здравје на децата останува приоритетна област и се надеваме дека резултатите од истражувањето ќе ги поттикнат училиштата да го користат како дел од нивната наставна програма“.
Д-р Дејв Вилијамс, советник на главниот медицински директор и велшката влада – ментално здравје на децата и адолесцентите, рече: „Водичот се покажа како одличен извор за да им овозможи на професионалците да го подигнат разбирањето и свеста за емоционалното и менталното здравје и благосостојба. дел од целта на Велшаните за нормализирање на емоционалните реакции додека се градат капацитетите на заедниците да ги поддржат децата и младите луѓе на кои им е потребна помош од специјалист“.
Сега авторите велат дека сакаат да гледаат во иднината. Професорот Роберт Сноуден, од Универзитетот во Кардиф, рече: „Водичот го направи токму она што се надевавме дека ќе го направи. Сепак, треба да го следиме ова истражување за да видиме дали овие промени во знаењето и ставовите можат да се претворат во подобри резултати за менталното здравје како овие деца се развиваат од адолесценти до млади возрасни“.
Повеќе информации:
Никола Ј. DOI: 10.1186/s12889-023-15922-2
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview