Итни случаи:  

Повикај доктор

доверлив извор лекторирани
од Универзитетот во Сиднеј
Сите продажби на производи за испарување, освен оние што ги препишал лекар за да се помогне во откажувањето од пушењето, треба да се прекине за да се спречи вртоглавото навлегување на е-цигари кај младите луѓе, според водечки експерт за контрола на тутунот.
Во перспектива објавена во Public Health Research & Practice, вонредниот професор Беки Фримен вели дека грабливите трговци на мало, производителите и увозниците на производи за испарување ги искористиле дупките во регулативите за да го преплават пазарот со недозволени производи кои им се допаѓаат на младите луѓе.
Теоретски, регулаторниот модел на Австралија треба да биде ефикасен во заштитата на младите луѓе од преземање на испарувањето, бидејќи сега е потребен рецепт од лекар за пристап до производите што содржат никотин, кои мора да се користат само како помош за откажување од пушење.
Сепак, вонредниот професор Фримен од Факултетот за јавно здравје на Универзитетот во Сиднеј и Центарот Чарлс Перкинс вели дека во пракса производителите продолжуваат да увезуваат и продаваат производи за испарување што содржат никотин со едноставно пропуштање да ги означат дека содржат никотин или лажно тврдејќи дека не содржат никотин.
„Да се ​​направи разлика помеѓу легален производ за испарување што не содржи никотин и нелегален уред што содржи никотин бара лабораториско тестирање, што го спречува ефективно спроведување на прописите“, пишува таа.
„Запирањето на увозот на сите производи за испарување во Австралија, без оглед на содржината на никотин, освен ако не е поврзано во аптека, би ја поедноставило и ја зголемило ефективноста на спроведувањето и ќе го запре поплавата на недозволени производи. ”
Неодамнешното истражување покажа дека околу една третина од австралиските тинејџери на возраст од 14-17 години испарувале во одредено време, додека претходното истражување покажа дека испарувањето може да предизвика штети како што се труење, изгореници, зависност и повреди на белите дробови.
Д-р Фримен пишува дека Австралија заостанува во контролата на тутунот по значајните реформи за обична амбалажа од пред повеќе од една деценија. Акциите за јавно здравје беа разбирливо фокусирани на пандемијата COVID-19 во последниве години, што доведе до застој во превенцијата на хронични болести. Играчите на тутунот, алкохолот, коцкањето и брзата храна брзо ја искористија можноста да го искористат овој недостаток на фокус, вели таа.
„Австралиската Влада е фатена вознемирена од агресивната индустрија која се обидува да ја поништи децениската ефективна контрола на тутунот“, пишува таа.
Но, таа, исто така, ја признава добрата вест дека „по 10 години минимална акција“, на план се нови мерки и иницијативи за намалување на пушењето, кое останува единствената најважна причина за лошо здравје и смрт што може да се спречи во Австралија.
Во ноември 2022 година, Федералната влада објави дека повторно ќе ја запали борбата против зависноста од тутун со пакет нови мерки. Иако тие допрва треба да се стават во австралискиот парламент, се очекува да вклучат ажурирани графички предупредувања за тутунските производи; спречување на употреба на адитиви како што се вкусови и ментол; и барање тутунските компании да бидат транспарентни во врска со обемот на продажба, цените, состојките и емисиите на производите, како и нивните активности за рекламирање, промоција и спонзорство.
Новата Национална стратегија за тутун со амбициозни цели за намалување на стапките на пушење неодамна беше одобрена од министрите за здравство, додека Администрацијата за терапевтски производи неодамна започна консултации за потенцијални реформи за да се спречат децата и адолесцентите да пристапуваат до производите за испарување.
Повеќе информации:
Беки Фримен, Повторно запалување на контролата на тутунот: враќање на Австралија на предниот дел од пакетот, Истражување и пракса за јавно здравје (2023). DOI: 10.17061/phrp3312304
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview