Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Cleveland Clinic
Истражувачите од Клиниката во Кливленд открија дека започнувањето на орална имунотерапија со кикиритки под медицински надзор за време на детството може да го подобри имунолошкиот одговор на детето на храната со текот на времето. Наодите неодамна беа објавени во Journal of Allergy & Clinical Immunology: In Practice.
Клиниката Кливленд е првиот здравствен систем во североисточно Охајо и еден од ретките во земјата, кој нуди орална имунотерапија за бебиња и мали деца кои се алергични на кикирики. Преку неговиот центар за извонредност за алергија на храна, децата под четиригодишна возраст развија толеранција за храната јадејќи мали количини од нив во чекор-по-чекор, контролиран процес.
„Видовме како оралната имунотерапија со кикиритки добро се поднесува кај малите деца, но има ограничени докази од реалниот свет за да се покажат придобивките кај бебињата“, рече Сандра Хонг, д-р, алерголог и директор на Центарот за извонредност за алергија на храна во Клиниката Кливленд. „Ги искористивме податоците од доенчињата во нашата програма за подобро да ја разбереме безбедноста и ефикасноста на овој третман кај деца од 12 месеци и помлади“.
За ретроспективната студија, истражувачкиот тим ги разгледа податоците од 22 доенчиња – на возраст од 7 до 11 месеци – кои примиле орална имунотерапија со кикиритки во Центарот за извонредност за алергија на храна на Клиниката Кливленд. Преку имплементиран план од алерголог и родители, децата почнаа да земаат дневна доза од 18 милиграми (околу двапати поголема од тежината на зрно кујнска сол) протеин од кикирики во форма на путер од кикирики или во прав. Во текот на шест месеци, полека им давале поголеми порции за консумирање секој ден додека не достигнат доза на одржување од 500 милиграми (еднаквост на две кернели од кикирики).
Истражувачите откриле дека сите 22 бебиња во групата ја постигнале оваа пресвртница. За време на третманот, повеќе од половина искусиле благи алергиски реакции кои се решени сами по себе, а за една била потребна епинефрин. Околу 27% од бебињата немале никакви алергиски реакции.
„Безбедноста е најважна. Секој пат кога бебињата биле изложени на поголема количина протеин од кикирики, тоа се правело под внимателен надзор на алерголог“, вели д-р Хонг. „Беа следени еден час во нашата канцеларија откако им беше дадена поголемата доза.
По завршувањето на оралната имунотерапија со кикиритки, 14 од 22 бебиња добија тест за алергија за да се проверат нивните нивоа на специфични антитела од кикиритки. Резултатите покажаа дека сите 14 бебиња имале намалена чувствителност на кикирики.
Потоа, 11 од тие бебиња учествуваа во орален предизвик за храна каде што беа хранети со зголемени дози на протеин од кикирики до 2.000 милиграми (околу девет кикирики). По завршувањето на предизвикот, 91% од нив можеле да толерираат кикирики без да предизвикаат алергиски реакции.
„Нашата студија покажува дека поголемиот дел од бебињата можеле безбедно да консумираат кикиритки по орална имунотерапија“, рече Сара Џонсон, д-р, водечки автор на студијата и соработник во Клиниката Кливленд. „Генерално, ова сигнализира дека возраста е клучен фактор за успехот на овој третман. Имунолошкиот систем на доенчето е поприлагодлив, што им овозможува да развијат толеранција кон кикиритките со помалку сериозни реакции и помалку несакани ефекти од постарите деца.
Во моментов, 1,5 милиони американски деца живеат со алергија на кикирики, а помалку од една третина развиваат толеранција за кикирики природно.
Додека оралната имунотерапија со кикиритки ветува помагање на малите деца да ги надминат алергиите на кикиритки, третманот секогаш треба да се врши под грижа на обучен алерголог.
„На крајот на денот, сакаме семејствата да бидат безбедни“, рече д-р Хонг. „Ова не е нешто што го пробувате сами поради значителниот ризик од предизвикување алергиски реакции. Кога имате алерголог да го надгледува процесот, вие осигурувате дека сите реакции што ги доживува вашето дете брзо се идентификуваат и третираат“.
Повеќе информации:
Сара Џонсон и сор. DOI: 10.1016/j.jaip.2023.07.009
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview