Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Andrew Smith, Rutgers University
Додека Администрацијата за храна и лекови (ФДА) се подготвува да издаде конечно правило со кое се забрануваат пури со вкус, извештајот објавен денеска од Институтот за никотин и тутун студии Рутгерс (ИНТС) и Кампањата за деца без тутун документира како тутунските компании го преплавија пазар со евтини пури со вкус кои им се допаѓаат на децата и користеле различни маркетинг стратегии за привлекување млади луѓе.
Според извештајот составен од двете организации, продажбата на сите пури се зголемила повеќе од двојно помеѓу 2000 и 2021 година, главно поттикната од зголемената продажба на помали пури, од кои многу се со вкус. Стотиците пури со вкус сочинуваат околу половина од пазарот на пури, со вкусови кои се движат од овошен пунч и грозје до „Бери фужн“, „леден крофна“ и „чери динамит“.
„Децата се најчувствителните потрошувачи на цените на кој било пазар, а овие пури се евтини“, рече Кимберл Стерлинг, вонреден директор за правда, правичност, различност и инклузија на INTS и вонреден професор на Факултетот за јавно здравје Рутгерс. Пакет од три пури често се продава за 99 центи. Слатките вкусови им се допаѓаат и на децата“.
Извештајот забележува дека овие производи со вкус помогнале пурите да станат втор најпопуларен тутунски производ меѓу младите, по е-цигарите. Околу 500.000 млади користат пури, а секој ден, повеќе од 800 млади се обидуваат да пушат пури за прв пат. Црните млади имаат највисока стапка на пушење пури, при што црните средношколци користат пури со 1,5 пати поголема стапка од белите средношколци.
Извештајот доаѓа кога ФДА е на пат да издаде конечно правило за забрана на пури со вкус. Федералната агенција објави предложено правило во април 2022 година засновано на докази дека употребата на пури носи сериозни здравствени ризици, аромите ја зголемуваат привлечноста на пурите и ја олеснуваат употребата, особено за младите, а отстранувањето на пурите со вкус од пазарот ќе го намали бројот на млади кои пушат пури. Вкусовите се веќе забранети во цигарите, освен цигарите со вкус на ментол, што ФДА предлага да се забрани.
Овие правила ќе бидат од корист за јавното здравје, а ФДА треба да ги финализира и спроведе без одлагање, според авторите на извештајот, кои исто така ги повикуваат државите и градовите да продолжат со зголемените напори за ставање крај на продажбата на сите тутунски производи со вкус.
Соработници на Рутгерс во извештајот се Стерлинг, директорката на ИНТС Кристин Делнево и доцентот на ИНТС Оли Ганц.
Други наоди од извештајот вклучуваат:
Повеќе информации:
Извештај: assets.tobaccofreekids.org/con … 023_Cigar-Report.pdf
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview