Итни случаи:  

Повикај доктор

Повеќето педијатри пријавиле дека добиле посета (85%) од претставник на компанија за вештачко хранење за доенчиња и бесплатни примероци од формула (90%). Овие посети би можеле да влијаат на советите кои педијатрите им ги даваат на мајките кои планирале исклучиво да дојат, според новата студија објавена во рецензираниот магазин Breastfeeding Medicine. Кели Вернер, MD, MHS, од Колеџот за лекари и хирурзи Вагелос на Универзитетот Колумбија и коавторите, дистрибуираа електронска анкета до американските педијатри прашувајќи за интеракциите со компаниите за формула за доенчиња и практиките за доење.
Истражувачите открија дека претставниците на компаниите за вештачки производи за доенчиња почесто ги посетуваат и спонзорираат оброци за педијатри во приватни ординации и во приградски области со повисоки приходи, кои исто така имаат повисоки стапки на ексклузивно доење.
Во придружниот уредник, доктор Артур И.
„Маркетиншките поделби на фирмите за фармацевтски и медицински уреди ги гледаат лекарите за здравствена заштита како цели на нивните напори, а некои од интеракциите што се случуваат помеѓу индустријата и лекарите во здравствената заштита имаат потенцијал да го променат донесувањето одлуки на начини што не мора да бидат од корист за пациентите. Здравствените лекари имаат етичка должност да препознаваат ситуации и маркетинг стратегии кои се дизајнирани да влијаат на нивниот избор на дијагностички и терапевтски опции за нивните пациенти. чувај се од нив“.
Д-р Ајделман додава: „Треба да бидеме загрижени во врска со потенцијалното негативно влијание секундарно на интеракцијата на претставниците на производителите со лекарите во пракса, сеќавајќи се дека „нема бесплатни ручеци“ и дека на крајот некој ја плаќа сметката“.
Повеќе информации:
Студија: Кели М. Вернер и сор. DOI: 10.1089/bfm.2022.0217

Едиторијал: Артур И. Ајделман, Влијанието на Формула маркетингот врз поддршката за доење: „Нема бесплатни ручеци“, медицина за доење (2023). DOI: 10.1089/bfm.2023.29237.уреднички.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview