Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Имплементацијата на „Treat All“, која ги отстрани клиничките критериуми за стадиум врз основа на ЦД4 за започнување со антиретровирусна терапија (АРТ), не ги забрза придобивките од покриеноста со АРТ или намалувањето на смртноста од СИДА кај педијатриските пациенти со ХИВ, според студијата објавена на интернет на 17 мај во Педијатрија.
Џозеф Г. Розен, М.С.П.Х., од Факултетот за јавно здравје Џон Хопкинс Блумберг во Балтимор, и неговите колеги апстрахираа покриеност со АРТ на ниво на земја (пропорција на деца помлади од 15 години на АРТ) и смртност од СИДА (смрт на 100.000 население) проценува над 11 години за да се испитаат трендовите пред и по имплементацијата на „Treat All“ во 2015 година.
Истражувачите откриле дека опфатот на педијатриски АРТ се зголемил тројно од 16 на 54 проценти од 2010 до 2020 година, а смртните случаи поврзани со СИДА биле повеќе од преполовени (од 240.000 на 99.000). По усвојувањето на „Treat All“, забележаната покриеност со АРТ продолжи да се зголемува во споредба со периодот пред имплементацијата, но стапката на зголемување се намали за 6 проценти (прилагодена стапка на стапка на инциденца, 0,94). По усвојувањето на „Treat All“, смртноста од СИДА продолжи да се намалува, но во периодот по имплементацијата, стапката на опаѓање се намали за 8 проценти (прилагодена стапка на стапка на инциденца, 1,08).
„Нашите наоди сугерираат дека комплементарните пристапи кон „Третирајте ги сите“ мора да бидат зголемени за да се забрза моментумот кон глобалната правичност во третманот на ХИВ за децата“, пишуваат авторите.
Повеќе информации:
Апстракт/Целосен текст (може да биде потребна претплата или плаќање)

Уреднички (може да биде потребна претплата или плаќање)
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview