Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Rosanna Castro, Florida International University
Детството може да биде магично време полно со прекрасни пресвртници, но доаѓа со многу предизвици за родителите и старателите. Има причина зошто многумина ја означија оваа фаза како „страшни двајца“ или можеби сте слушнале како малите деца се нарекуваат „тринаџери“.
Но, важно е да се запамети дека детството е нормална развојна фаза што ја доживуваат малите деца, според професорот по психологија Даниел Багнер – експерт за проблеми со однесувањето во раното детство, кој неодамна објави студија која покажува како програмите за телездравје родителство имаат корист за децата со доцнење во развојот.
„На оваа возраст, нивните вербални, физички и емоционални вештини не се добро развиени и природно е вашето дете да ги тестира тие вештини и способности“, рече Багнер.
За да им помогне на родителите и старателите да се справат со детството и да го подобрат односот со вашето дете, Багнер сподели неколку совети за родителство поддржани од науката:
„Добрата вест е што родителите не се сами и оваа фаза не трае вечно“, додаде Багнер.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview