Итни случаи:  

Повикај доктор

Улици за деца акција мај 2022 година во Рим, Серџо Гато

Денес, илјадници деца низ Европа ќе излезат на улиците за да покажат како би можеле да изгледаат градовите без доминација на автомобилскиот сообраќај. Најмалку 140 посебни настани во ОК, Италија, Шпанија, Португалија, Франција и Белгија ќе бидат организирани како дел од координираниот ден на акција „Улици за деца“.

„Улици за деца“ има за цел да покаже како „Улиците на училиштата“ може да ги трансформираат областите надвор од училиштата, што ќе доведе до здравствени и климатски придобивки како резултат на намалениот загадувачки сообраќај. Училишната улица е иницијатива која дава приоритет на пешачењето, возењето велосипед и активното патување во времето на напуштање и поаѓање од училиштето.

Кампањата за чисти градови, која ја координира акцијата ширум Европа, исто така денес започнува со истражување за да покаже дека училишните улици имаат популарна поддршка. 71% од анкетираните во 5 европски градови го поддржаа воведувањето временски ограничувања за движењето надвор од училиштата. Поддршката беше најголема во Барселона (76%) и повеќе од 67% во Лондон, Париз и Брисел.

Училишни улици насекаде

Училишните улици се важен елемент на системот за мобилност со нулта емисија, кој се справува со загадувањето на воздухот, обезбедува повеќе простор за луѓето и ја намалува зависноста од автомобили во градовите. Има над 500 во Лондон (3), 170 во Париз и 120 во Барселона.

Тие се покажаа како ефикасни за намалување на загадувањето на воздухот и за подобрување на безбедноста во непосредна близина на училиштата. Студија во Лондон покажа како училишните улици го намалуваат нивото на азот диоксид до 23%, а родителите пријавиле дека возат до училиште за 18% помалку по воведувањето на училишна улица (4). Друга студија во Оксфорд покажа пад на концентрациите на PM2,5 за 36%.

Барбара Стол, директорка на кампањата за чисти градови рече:

„Денес, илјадници деца низ Европа ги враќаат улиците за возење велосипед, пешачење, играње и учење и со тоа го потврдуваат своето право да дишат чист воздух, простор за игра и безбедност на нивните патувања до и од училиште . Училишните улици се лесни за имплементација и обезбедуваат цела група придобивки за здравјето и благосостојбата на децата преку намалување на загадувачкиот сообраќај. Локалните носители на одлуки мора да внимаваат и да ги затворат овие улици за автомобили“.

 

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview