Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
лекторирани
by Valerie Goodwin, University of Michigan
Во 2008 година, тимот за ортотика за акутна нега во Мичиген Медицин доби нарачка за цервикална ортоза (заграда за вратот) од м-р Глен Грин, клинички професор по педијатриска отоларингологија, како и хирург за глава и врат по педијатриска отоларингологија во U-M C.S. Болница. Нарачката резултираше со модифицирана верзија на овој држач за вратот што сè уште се користи во Мот денес.
Пациент штотуку беше подложен на крикотрахеална ресекција за третман на стеноза на дишните патишта кај децата, процедура направена за да се поправи стеснетиот или ограничен душник на детето. По процедурата, од клучно значење е детето да не го прошири вратот и да избегне напнатост на таа област за да се обезбеди поуспешно закрепнување.
Аголот на грлото на матката и малата големина на пациентот бараа нетрадиционално решение. Детска цервикално-торакална ортоза Minerva беше прилагодена за овој случај со отстранување на долната вилица, додавање на перинеална лента и отсекување на пластичните школки и ленти од пена за да одговараат на големината на телото на пациентот. Тилниот продолжеток беше контуриран до правилниот цервикален агол врз основа на напнатоста на хируршки поправениот дишен пат.
„Модифицираната заграда ја обезбедува посакуваната имобилизација“, рече Меган Крист, MSPO, прв автор на трудот објавен во JPO Journal of Prosthetics and Orthotics и сертифициран протетичар ортотичар во Мичиген Медицин. „Местувањето беше направено со присуство на хируршкиот тим и респираторниот терапевт.
Од првичниот случај, ортозата се користи како дел од постоперативниот протокол кај уште 50 педијатриски пациенти. Модифицираната Минерва овозможува да се заштити вратот дури и со екстензивни трахеални ресекции, намалувајќи ги кожните компликации и зголемувајќи ја мобилизацијата.
Оваа протеза им овозможи на децата да добијат третман за спасување живот кој инаку не би бил возможен.
„Ова беше вистински заеднички напор“, рече Христос. „Во рамките на тимот за ортотика во Мичиген Медицин и тимот за интердисциплинарна нега на пациентот од отоларингологија, респираторни, медицински сестри и родители.
Повеќе информации:
Меган З. Крист и сор., Модифицирана Минерва ортоза за постоперативен менаџмент на крикотрахеална ресекција кај деца, JPO Journal of Prosthetics and Orthotics (2022). DOI: 10.1097/JPO.00000000000000426
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview