Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Изложеноста на пасивно пушење (SHS) е поврзана со поголема кратковидна рефракција, подолга аксијална должина и зголемени шанси за развој на умерена и висока миопија, според студијата објавена на интернет на 11 мај во JAMA Network Open.
д-р Јухуан Џанг од Кинескиот универзитет во Хонг Конг и колегите ја испитуваа поврзаноста помеѓу изложеноста на SHS и миопијата во детството користејќи вкрстени податоци од студија заснована на популација во која беа вклучени 12.630 деца на возраст од 6 до 8 години.
Истражувачите откриле дека 32,4 отсто од децата биле изложени на СХС. Изложеноста на SHS беше поврзана со поголема кратковидна рефракција и подолга аксијална должина (β = -0,09 и 0,05) по прилагодувањето за возраста, полот, родителската миопија, индексот на телесна маса, времето во близина на работа, времето на отворено и семејниот приход. Веројатноста за развој на умерена и висока миопија беше зголемена кај децата со изложеност на SHS (стапки на шанси, 1,30 и 2,64, соодветно).
Кај помалите деца, поврзаноста на изложеноста на SHS со сферична еквивалентност и аксијална должина беше зголемена; Изложеноста на SHS беше поврзана со намалување од 0,07-D во сферичната еквивалентност и зголемување од 0,05-мм во аксијалната должина за секоја помлада година од изложеноста на детето на SHS. Изложеноста на SHS беше поврзана со порана средна возраст при појава на миопија (72,8 наспроти 74,6 месеци). Секое зголемување од 10 цигари на ден во изложеноста на SHS беше поврзано со поголема кратковидна рефракција (β = -0,07), аксијална должина (β = 0,04) и шанси за развој на умерена и висока миопија (однос на шанси, 1,23 и 1,75, соодветно ), како и порано појава на миопија (β = -1,30).
„Елиминирањето на изложеноста на SHS за нега на очите кај децата е важно, особено во семејствата со мали деца“, пишуваат авторите.
Еден автор откри финансиски врски со фармацевтската индустрија.
Повеќе информации:
Youjuan Zhang et al, Анализа на изложеност на пасивно чад и миопија кај децата на возраст од 6 до 8 години во Хонг Конг, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.13006

Иан Г. Морган, Изложеност на пасивно чад и миопија кај деца на возраст од 6 до 8 години во Хонг Конг, JAMA Network Open (2023). DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2023.12995
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview