Итни случаи:  

Повикај доктор

Со зголемувањето на труењето со канабис кај децата во САД, експерт од Детската болница во Лос Анџелес нуди совети за заштита на децата од таканаречените „јадење“. „Најдобар начин да ги заштитите вашите деца од јадењето марихуана е да не ги имате во вашиот дом“, рече д-р Колин Крафт, лекар во Одделот за педијатрија, во соопштението од болницата.
Меѓутоа, ако ги имате дома, чувајте ги таму каде што вашите деца не можат да ги добијат.
Помеѓу 2017 и 2021 година, повеќе од 7.000 деца помлади од 6 години биле изложени на јадлив канабис, според Националниот систем за податоци за отрови.
Бројот на инциденти се зголеми во тој период за 1.375% – од 207 инциденти годишно на 3.054. Околу 1 од 4 од тие деца биле хоспитализирани, многумина со тешки компликации како што се тешкотии со дишењето и престој во критична нега.
Во повеќе од 90% од случаите, децата ги пронашле токсичните јадења дома.
Третирајте ја јадливата марихуана како со кој било лек, рече Крафт. Извадете ги јадењата од нивното пакување и ставете ги во садови отпорни на деца.
Ставете етикета „јадливи марихуана“ на контејнерите и ставете ги во заклучен кабинет, додаде Крафт.
Исто така, може да помогне да се купат јадења во амбалажа која е помалку примамлива за децата и не изгледа како задоволство.
„Овие производи често доаѓаат во амбалажа „copycat“ која изгледа како вистински бонбони“, рече Крафт. „Ова е особено опасно за децата кои се премногу мали за читање.
Исто така, не ги јадете овие производи пред вашите деца. Бидејќи јадењата може да ја поттикнат детската љубопитност, подобро е да ги консумирате таму каде што вашите деца не можат да ве видат.
Побарајте од другите возрасни во домаќинствата каде што вашето дете ги посетува да го сторат истото. Разговарајте со нив за безбедно складирање на јадења. Важно е да слушаат.
„Ако семејството и пријателите ги користат овие производи, тие треба да ги преземат истите мерки на претпазливост што би ги преземале“, рече Крафт.
Ако вашето дете консумира марихуана за јадење, погледнете ја нејзината обвивка за да видите колку тетрахидроканабинол (THC) содржи.
„Само едно колаче или бонбони може да доведе до предозирање“, рече Крафт, истакнувајќи ја малата големина и тежина на децата.
На телото му треба подолго време за да го процесира внесениот THC отколку на вдишениот THC, рече Крафт. Симптомите на труење со марихуана, како што се повраќање, нејасен говор и тешкотии со дишењето, може да се појават дури неколку часа по консумирањето на јадењето, рече Крафт.
Јавете се на телефонската линија за контрола на отрови ако мислите дека вашето дете проголтало марихуана за јадење. Може да се постигне на 1-800-222-1222. Ако симптомите на вашето дете се сериозни, јавете се на 911 или веднаш одете во најблиската соба за итни случаи.
Повеќе информации:
Американската академија за педијатрија има повеќе за опасностите од марихуаната што се јаде за децата.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview