Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
доверлив извор
лекторирани
by Kim Krieger, University of Connecticut
Посетите на итни случаи за кризи на менталното здравје се зголемија кај децата, тинејџерите и младите возрасни лица од 2011 до 2020 година, објавија истражувачите од Медицинскиот факултет UConn и други институции во изданието од 2 мај на Журналот на Американското медицинско здружение (JAMA). Зголемувањето продолжува со вознемирувачкиот тренд првпат забележан во 2006 година и ја нагласува потребата од социо-бихејвиорални интервенции.
Загриженоста за менталното здравје на младите, тинејџерите и децата се зголеми како резултат на изолацијата и нарушувањата на пандемијата COVID-19. Но, проблемите со менталното здравје на американската младина започнаа повеќе од една деценија пред пандемијата, според податоците од одделенијата за итни случаи во болниците низ целата земја.
Психијатрискиот епидемиолог на Медицинскиот факултет на UConn, Т. Грег Ри и колегите од клиниката Мајо, Медицинскиот центар Ирвинг на Универзитетот Колумбија, Медицинскиот факултет на Универзитетот Јеил и здравствениот систем на VA Конектикат ги анализираа податоците од Анкета за амбулантна медицинска нега на националната болница 2011-2020 година (NHAMCS) . NHAMCS е годишно истражување на болниците низ САД.
Десетгодишните резултати од истражувањето опфатија 49.519 посети поврзани со менталното здравје за млади на возраст од 6 до 24 години. Тие ги разгледаа причините за посетите, должината на престојот и понудениот третман, како и полот, етничката припадност и географската локација на пациентот.
Нивните резултати покажаа неверојатно слични трендови во сите младински групи и региони во земјата: посетите поврзани со менталното здравје се зголемуваа секоја година, искачувајќи се од 7,7% од сите итни посети на педијатри во 2011 година на 13,1% од сите итни посети на педијатри во 2020 година. итни посети за ментално здравје поради причини поврзани со самоубиство исто така се зголемија, од помалку од 1% на повеќе од 4% од посетите на педијатри.
„Знаевме дека се зголемува со текот на времето, но ова е прва студија на национално ниво што го разгледува ова од 2016 година“, вели Ри. „Нашите резултати сугерираат дека се поголем број млади имаат незадоволени потреби за ментално здравје во заедницата, но одделот за итни случаи не е оптимална средина за третман на деца со потреби за ментално здравје“, вели Ри.
Резултатите од студијата покажуваат во голема мера слични трендови во сите региони во земјата и сите раси и етникуми. И порастот на итни посети за ментално здравје и причини поврзани со самоубиства ги допираат помладите и помладите деца со текот на времето, како и се зголемуваат кај адолесцентите 12-17 и младите на возраст од 18-24 години. До неодамна, прашањата поврзани со самоубиствата кај децата на возраст од основно училиште беа многу ретки.
„Не знаеме зошто помладите генерации почнуваат да се повеќе изложени на ризик за самоубиство, но напорите за спречување на самоубиствата засновани на докази треба да ги вклучат децата и раните адолесценти“, рече Ри. Истражувањата покажаа, на пример, дека програмите за да им помогнат на децата од предучилишна возраст да управуваат со своите емоции доведуваат до намалени проблеми со менталното здравје во адолесценцијата.
Повеќе информации:
Tanner J. Bommersbach et al, Националните трендови во Посетите на одделот за итни случаи поврзани со менталното здравје кај младите, 2011-2020, JAMA (2023). DOI: 10.1001/jama.2023.4809
.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview