Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти рецензирана публикација
реномирана новинска агенција
лекторирани
од Елана Готкин
Дневната потрошувачка на овошје, зеленчук и појадок и стапките на исполнување на упатствата за аеробик и зајакнување на мускулите се ниски за средношколците во САД од 9 до 12 одделение, според истражувањето објавено во изданието на 28 април на Центрите за контрола и превенција на болести на САД. Неделен извештај за морбидитет и морталитет.
Шенон Л. Мајкл, д-р, од ЦДЦ во Атланта и колегите користеа податоци од националното истражување за ризичното однесување на младите од 2021 година за да ги ажурираат проценките за однесувањето во исхраната и физичката активност кај средношколците во САД од 9 до 12 одделение. , беа спроведени двегодишни споредби на овие однесувања за 2019 година наспроти 2021 година.
Истражувачите открија дека дневната потрошувачка на овошје, зеленчук и појадок во текот на изминатите седум дена остана ниска во 2021 година и се намали од 2019 до 2021 година севкупно, со специфични разлики забележани по пол и раса/етничка припадност. Од 2019 до 2021 година, забележано е намалување на севкупната преваленца на ученици кои секојдневно посетуваат часови по физичко образование, вежбајќи за зајакнување на мускулите три или повеќе дена/неделата и играјќи во најмалку еден спортски тим.
Физичката активност 60 минути или повеќе на ден во сите седум дена и исполнувањето на упатствата за аеробик и за зајакнување на мускулите остана ниска, но стабилна.
„Разбирањето на тековните однесувања во исхраната и физичката активност кај средношколците на национално ниво може да ги поддржи училиштата, заедниците и семејствата да донесат одлуки за стратегии потребни за подобрување на овие однесувања за време на фазата на закрепнување од пандемијата и пошироко“, пишуваат авторите.
Повеќе информации:
Неделен извештај за морбидитет и морталитет

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview