Итни случаи:  

Повикај доктор

Новиот извештај од социологот од Универзитетот во Индијана Џесика Каларко и д-р. кандидатката Елизабет Андерсон расветлува зошто стапката на вакцинација против Ковид-19 кај децата во САД е далеку пониска од стапката на вакцинација кај возрасните. „Перспективите на родителите за децата и КОВИД-19“, објавено во IUScholarWorks, ги анализира податоците од Анкетата за родителство во бурни времиња од 2022 година, која беше спроведена за време на екот на омикронскиот бран. Во истражувањето беа прашани повеќе од 2.000 родители во САД на деца под 18 години за здравствените одлуки што ги донеле за време на пандемијата.
„Она што нашите податоци го покажуваат е дека повеќето родители во САД, дури и во овие времиња на врв на пренесување, не биле многу загрижени за можноста нивното домаќинство или нивните деца да добијат КОВИД“, рече Каларко, вонреден професор по социологија на колеџот Блумингтон на ИУ. на уметностите и науките. „Само околу 40% од сите родители во истражувањето рекоа дека се или многу или крајно загрижени за ризикот од СОВИД“.
Извештајот покажува дека три фактори одиграле клучна улога во одлуките на родителите да не ги маскираат или вакцинираат своите деца:
Истражувањата покажаа дека вакцините COVID-19 се безбедни и ефективни. Сепак, истражувањето откри дека 53% од родителите ги гледале вакцините како еднаков или поголем ризик за нивните деца отколку заразувањето со СОВИД-19.
„Постојат високи нивоа на страв околу потенцијалната безбедност на вакцините за децата“, рече Каларко. „Тоа се надоврзува на стравувањата што ги видовме со многу други нови вакцини, но мислам дека е засилено во овој случај поради високото ниво на дезинформации што се шират“.
Истражувачите, исто така, утврдија дека ниските стапки на вакцинација кај децата во голем дел се предизвикани од одлуките на белите мајки без диплома. Само 31% од тие мајки изјавиле дека имаат едно дете кое е вакцинирано или ќе се вакцинира што е можно поскоро, во споредба со 55% од родителите вкупно. Самите мајки исто така имаат помала веројатност да бидат вакцинирани од другите родители, со само 39% вакцинирани во споредба со вкупно 64% ​​од родителите.
Овие обрасци делумно произлегуваат од фактот дека белите жени без диплома имаат поголема веројатност од другите мајки да се идентификуваат како републиканци или политички независни и поверојатно од која било мајка да бидат мајки кои остануваат дома – група која има ниски стапки на вакцинација севкупно. Кај мајките кои не работеле за плата, само 48% биле вакцинирани, наспроти 73% од мајките и 77% од татковците кои работеле со полно работно време.
„Едно од навистина изненадувачките наоди што произлезе од овој извештај беше екстремно ниската стапка на вакцинација кај мајките што остануваат дома“, рече Каларко. „Општо земено, кај населението во САД гледаме дека жените имаат поголема веројатност да бидат вакцинирани од мажите. кои не работат за плата“.
И покрај колебливоста на вакцината и недостатокот на загриженост за СОВИД-19, речиси половина од родителите со невакцинирани деца рекоа дека ќе ги вакцинираат доколку тоа се бара.
„Мислам дека тука сè уште треба да се игра улога во однос на мандатите за вакцини – дека можеме и потенцијално треба да ја направиме вакцината против Ковид задолжителна, како и другите рутински вакцини што децата треба да ги добијат за да учествуваат во училиште, за да учествуваат во грижата за децата. да учествуваат во активности“, рече Каларко. „Истражувањето покажа дека тие мандати кога ќе бидат воспоставени се многу ефективни.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview