Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
by Ruth Lightbody, The Conversation
Играчките групи можат да бидат спас за новите родители. Водени од волонтери, тие им даваат простор на малите деца да истражуваат и да комуницираат со другите, а родителите можност да имаат шолја чај и да разговараат.
Ова секако беше случај за мене. Имајќи ниски моменти по раѓањето на моите деца, како што може една од пет жени, овие игротеки ми помогнаа да воспоставам врски со другите родители и старатели. Тие доведоа до нови пријатели за моите деца и обезбедија безбеден простор да одат во тешките денови.
Од прва рака бев сведок на вредноста на овие групи и на интегралната улога што волонтерите ја исполнуваат во заедниците. Но, според добротворната организација Early Years Scotland, игротеките со седиште во заедницата „се борат да преживеат“ поради намалувањето на волонтерите.
Сега, ја истражувам вредноста на групите за играње за семејствата и заедниците, разбирајќи каква улога играат тие во првите години од родителството и како тоа може да придонесе за благосостојбата и издржливоста на заедницата.
Играчките групи се главен дел од заедниците во ОК од 1970-тите. Тие создаваат чувство на припадност за луѓето кои присуствуваат и им помагаат на родителите да ги изградат своите родителски вештини, како и да развијат врски, кои ја подобруваат нивната ментална благосостојба.
Играчките групи се исто така место каде што родителите можат да го направат првиот чекор во волонтирањето, учење вештини што може да им овозможат да продолжат да преземаат понатамошни лидерски улоги во нивната поширока заедница. А игротеките можат да имаат економски придобивки, доколку волонтерите стекнат знаење и доверба дека можат да се вработат со платена работа.
Сепак, има севкупно намалување на волонтерството низ ОК од пандемијата, и покрај извонредните напори од грасрут забележани за време на заклучувањата.
Раните години Шкотска го припишува намалувањето на волонтерите делумно на зголемувањето на работното време. Родителите, исто така, можеби се враќале порано на работа по родителското отсуство како резултат на кризата со трошоците за живот, оставајќи помалку време да се вклучат во игротеките.
За време на заклучувањето, активностите во групата, како што се игротеките, беа недостапни. Но, видов како волонтери иновираат: се движат надвор и создаваат нови простори, како што е шкотскиот Баги клуб.
Мојата локална игротека се пресели во отворени објекти на локална фарма. Групите за активности, како што е добротворната група Fun First, се преселија на интернет за нивните часови.
Сепак, за многу семејства, пандемијата беше многу изолирачко искуство. Истражувањата покажуваат дека страдале родителите на малите деца — особено жените и родителите со пониски приходи.
Сега, кризата со трошоците за живот ги ограничува можностите за активности со деца. Како што се наближува зимата, повеќе родители ќе бидат заглавени внатре со мали деца без каде да одат. Знаеме дека самохраните родители се особено подложни на социјална изолација.
Ние сме изложени на ризик да ги изгубиме групите во заедницата кои создаваат можности за нивните членови да воспостават „дебели мрежи“: соработки помеѓу локалното население што создава добредојдена и вредна локална култура.
Неодамнешните политички иницијативи од владите на Шкотска и на ОК се фокусираа на семејствата. Во Шкотска има напори да се фокусира на одговорите засновани на заедницата за да се одржи благосостојбата на заедницата.
Но, имаше поплаки дека ресурсите не се гледаат на ниво на заедницата, каде што финансирањето се намалува и нема доволно поддршка за волонтерите.
На краток рок, решенијата би вклучиле повеќе ресурси за поддршка на волонтерите – обука, стимулации и финансирање од заедницата, што ќе ја подобри нивната улога и ќе ги охрабри волонтерите да останат во нивната улога подолго. Но, намалувањето на волонтерите е посуштинско од ова.
Потребни се долгорочни стратегии доколку владите сакаат да се потпрат на услугите што им ги нудат на локалните заедници членовите на таа заедница. Тие вклучуваат охрабрување на бизнисите и индустриите сериозно да размислат за богатството на истражувања кои покажуваат дека флексибилното работење, споделувањето на работните места и четиридневните недели се корисни за економијата, продуктивноста и благосостојбата. Со повеќе време, повеќе луѓе би можеле да помогнат на места како игротеки.
Конечно, воведувањето универзален основен приход, како што е моделот на приход од учество – кој бара луѓето да придонесуваат за нивната заедница за да добијат приход – може да им помогне на луѓето да преземат заеднички и доброволни улоги и да всадат пошироко чувство на благосостојба во популација.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview