Итни случаи:  

Повикај доктор

Играта базирана на таблети е изводлива за проценка на визуелните моторни вештини кај невротипните деца и кај оние со нарушување на спектарот на аутизам, според студијата објавена на интернет на 3 февруари во npj Digital Medicine. Сем Перочон, од Универзитетот Дјук во Дурам, Северна Каролина, и неговите колеги ја испитуваа употребата на игра со пукање меурчиња администрирана на таблета како проценка на визуелно-моторните способности кај малите деца. Учесниците вклучија 233 деца на возраст од 1,5 до 10 години: 147 невротипични и 86 дијагностицирани со аутистичен спектар на нарушувања, од кои 32 имале истовремени нарушувања на дефицит на внимание/хиперактивност (аутистичен + АДХД). Карактеристиките на допир засновани на игра беа споредени со аутисти, аутисти+АДХД и невротипни учесници.
Истражувачите откриле дека помалите деца со аутизам (на возраст од 1,5 до 3 години) ги испуштаат меурчињата со помала брзина, а нивната способност да го допираат центарот на меурот е помалку прецизна од онаа на невротипните деца. Дополнително, прстот им останал подолг период кога ќе испаднеле меур и имало поголема варијабилност во нивната изведба. За постарите деца (од 3 до 10 години), беше забележано поголемо моторно оштетување поврзано со присуството на истовремена АДХД, рефлектирана со помала точност и поголема варијабилност во перформансите. Забележани се корелации за неколку моторни карактеристики со фини моторни и когнитивни способности.
„Оваа едноставна, но информативна алатка има потенцијал да биде употребена во обем за да го подобри откривањето и проценката на раните знаци на аутизам и да добие објективни и квантитативни мерки на визуелните моторни вештини на децата и децата од училишна возраст“, ​​пишуваат авторите.
Повеќе информации:
Sam Perochon et al, Игра базирана на таблети за проценка на визуелните моторни вештини кај аутистичните деца, npj Digital Medicine (2023). DOI: 10.1038/s41746-023-00762-6

© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview