Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
од Натали Гејтли и Шејн Роџерс, Разговор
Кога децата крадат, природно родителите можат да бидат многу загрижени. Можеби се прашуваат дали правилно го научиле своето дете, дали тоа е само фаза или дали ќе имаат млад престапник на рацете.
Но, пред родителите да паничат, тие треба да размислат зошто нивното дете можеби земало нешто што не му припаѓа.
Прво, важно е да се земе предвид возраста на детето.
Многу малите деца немаат концепт за сопственост. Ако видат нешто што ги интересира, веројатно ќе посегнат и само ќе го прифатат.
Експертите за деца веруваат дека чувството за сопствената сопственост започнува на околу две години, но целосното разбирање на сопственичките права на другите луѓе се развива на три до пет години.
Американската академија за детска и адолесцентна психијатрија советува дека на возраст од три до пет години е особено важно време за родителите активно да ги учат децата за имотот и чесноста. Моделирајте добро однесување околу почитувањето на имотот, што значи да не носите дополнителен канцелариски материјал од работа или да се фалите со зготвеното пилешко на куката за количка од супермаркетот за кое се извлекле бидејќи не сте платиле.
Мотивите за кражба треба да се истражат и разберат пред да се одлучи за курсот на дејствување, бидејќи тоа не е нужно знак за морален неуспех.
Некои мали деца со ниска контрола на импулсите може да крадат за веднаш да се задоволат – особено предмети кои се сметаат за ниска вредност. Можеби мислат дека тоа се само неколку лижавчиња или бисквит или два, никој нема да забележи.
Други може да имаат потешкотии да замислат дека некој ќе биде вкрстен или разочаран ако земат предмети на друго лице.
Досадните деца можат да крадат само поради чувство на возбуда или за да привлечат внимание.
Друг важен аспект е дали крадат сами или со врсници. Децата може да крадат како дел од однесувањето на шега поради притисок од врсниците или за да ги импресионираат своите пријатели.
Децата кои доаѓаат од сиромашно потекло може да крадат за да добијат предмети што не можат да си ги дозволат. Ставката може да биде особено ценета во рамките на нивната врсничка група, или може да биде најновата мода ставка што ја имаат сите останати во групата.
Некои деца може да крадат за да привлечат внимание од возрасните или врсниците. Или може да има емоционални или психолошки проблеми и детето го користи крадењето како метод за справување.
Крадењето може да укаже на тоа дека детето се бори со нешто подлабоко и има потреба од помош за решавање на основната причина за неговото однесување. Родителите, старателите и воспитувачите треба да пристапат кон ситуацијата со емпатија и разбирање и да работат со детето за да изнајдат поконструктивни начини за справување со нивните емоции и потреби.
Еве неколку чекори што родителите и старателите можат да ги преземат:
1. Останете смирени и избегнувајте претерано реагирање. Пристапете кон ситуацијата мирно. Викањето или строгото казнување на децата може да ги зголеми шансите да крадат повторно во иднина.
2. Разговарајте со детето. Прашајте ги зошто украле и слушнете го нивниот одговор. Обидете се да разберете што ги мотивирало да крадат и да ги решите сите основни проблеми. Објаснете зошто крадењето е погрешно и какви последици може да има.
3. Кажете им дека крадат не е во ред. Важно е да ги научите децата на важноста на искреноста и довербата. Објаснете како крадењето може да ја скрши довербата меѓу луѓето и да ги оштети односите.
4. Отстранете ја стоката, ако е можно. Осигурајте се дека тие нема да имаат корист од кражбата или чуваат стока. Понекогаш родителите може да одлучат да не ја вратат стоката поради страв од последиците, но вашето дете не треба да може да ја задржи стоката.
5. Поставете јасни последици. Погрижете се тие да разберат дека има последици од нивните постапки. Ова може да вклучува враќање на украдениот предмет, извинување на лицето од кое украле и завршување задолженија или општествено корисна работа за да се поправат.
6. Избегнувајте тактики за исплашување. Не се заканувај дека ќе ѝ кажеш на полицијата или постојано ќе ги етикетираш како непослушен, крадец или лош човек. Откако ќе се справите со тоа, избегнувајте повторно да го споменувате.
7. Следете го нивното однесување. Внимавајте на однесувањето на вашето дете во иднина за да се осигурате дека нема повторно да краде. Пофалете ги кога прават добри избори и покажуваат искреност.
8. Побарајте стручна помош. Ако однесувањето на вашето дете продолжи или ескалира, можеби ќе биде неопходно да побарате стручна помош од психолог кој е специјализиран за работа со деца.
Запомнете, крадењето не е нужно сериозно прашање, но сепак не треба да се игнорира. Со правилен пристап и правилна поддршка, родителите и старателите можат да му помогнат на своето дете да развие чувство на сопственост, да ги разбере последиците од кражбата и да го спречат да краде во иднина.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview