Итни случаи:  

Повикај доктор

Како што се зголемуваат цените на енергијата и се зголемуваат трошоците за живот, се проценува дека има 4 милиони деца од посиромашните домаќинства кои имаат ограничен или несигурен пристап до здрава храна. Мојот сегашен докторат. Истражувањето испитува како оваа несигурност во храната во детството влијае на однесувањето во исхраната. Истражувањата сугерираат дека лишувањето од храна во детството доведува до дебелеење.
Студија од 2017 година покажа дека децата на возраст меѓу осум и десет од домови кои немаат лесен пристап до здрава храна имаат пет пати поголеми шанси да бидат дебели во споредба со оние од домаќинствата кои имаат доволно храна.
Студијата, која опфати 50 мајки и нивните деца, покажа дека децата во домаќинствата каде недостатокот на храна е проблем јаделе храна кога не биле гладни и имале поголема веројатност да јадат пет или повеќе закуски дневно.
Ова е она што е познато како „хипотеза за осигурување“ – теоријата е дека луѓето кои немаат подготвен пристап до храна јадат повеќе за да складираат енергија кога имаат храна, за да избегнат глад во иднина кога храната е дефицитарна.
Но, друга неодамнешна студија спроведена со 394 возрасни лица во ОК не покажа разлика во вкупниот енергетски внес на луѓето кои не се безбедни за храна и за храна. Она што го откри, сепак, е дека исхраната на луѓето без подготвен пристап до здрава храна е богата со јаглени хидрати, со помалку влакна и протеини од другите луѓе во студијата.
Временските празнини помеѓу кога јаделе луѓето кои не се безбедни за храна, исто така, биле неконзистентни во споредба со оние со подготвен пристап до здрава храна. Ова може да се должи на финансиски причини. Луѓето кои немале пристап до храна не можеле да одржуваат редовни интервали помеѓу оброците, туку јаделе додека храната станала достапна.
Овие наоди од истражувањето се загрижувачки бидејќи е откриено дека јадењето висококалорична храна (често со многу шеќери и масти и класифицирани како нездрави прехранбени производи) и прескокнувањето оброци се поврзани со дебелината.
Тоа сугерира дека практиките на исхрана кои произлегуваат од несигурноста во храната се фактори кои можат да доведат до дебелина.
Емоционалната загуба на детството живее во сиромаштија, исто така, може да доведе до дебелина. Истражувачкиот преглед од 2018 година за факторите што доведуваат до дебелина кај децата ја разгледа улогата што ја игра семејната средина.
Тоа сугерира дека нискиот приход, неможноста да се пристапи или да се дозволи хранлива храна и стресот предизвикан од недостаток на приходи и храна создаваат негативна психолошка и емоционална средина за децата. Оваа семејна дисхармонија ја нарушува хомеостазата – способноста на телото да ја следи и одржува својата внатрешна состојба.
Со текот на времето, ова истражување сугерира, тоа може да доведе до дебелина. Еден начин на кој тоа може да се случи е преку прејадување за да се справиме со стресот – она ​​што е познато како „емоционално јадење“ – кога користиме храна за да се смириме или да се чувствуваме подобро.
Зголеменото ниво на стрес предизвикува дисрегулација на одредени пептиди и хормони во телото, како што се инсулинот, кортизолот и грелинот. За возврат, повисоките нивоа на овие хормони и пептиди се поврзани со зголемен апетит за висококалорична храна.
Децата се особено погодени бидејќи се во процес на развивање навики кои ќе траат до зрелоста. Негативните емоции предизвикуваат промени во делови од мозокот кои се одговорни за развојот на навиките и меморијата. Ако децата јадат удобна храна за да ја намалат вознемиреноста и тоа им стане навика, тие ќе ја користат истата стратегија за да одговорат на идниот стрес. Со текот на времето, ова може да доведе до дебелина.
Други истражувачки студии ја истражуваа врската помеѓу емоционалното јадење и дебелината. Студијата спроведена во 2019 година со 150 возрасни ја истражуваше врската помеѓу дебелината и социо-економската неповолност, психолошката вознемиреност и емоционалното јадење.
Откри дека понискиот социо-економски статус е поврзан со поголема вознемиреност, и дека повисоката вознемиреност е поврзана со повисоки нивоа на емоционално јадење. За возврат, повисокото емоционално јадење беше поврзано со повисок БМИ.
Истражувањето спроведено на Универзитетот во Салфорд со повеќе од 600 возрасни лица, исто така, покажа дека несигурноста во храната е поврзана со полошата исхрана и дека поголемата вознемиреност и јадењето за да се справите е поврзано со повисок БМИ.
Ова истражување беше спроведено со возрасни наместо да се разгледуваат причините за дебелината во детството. Но, тоа сугерира дека психолошката вознемиреност и последователното емоционално јадење е патека што ја поврзува сиромаштијата со дебелината.
Уште повеќе, една студија спроведена во САД со 676 адолесценти од различно потекло покажа дека перцепираниот стрес, грижи и збунето расположение се поврзани со емоционалното јадење.
Во Велика Британија, 29% од мажите и 27% од жените се дебели. Оваа стапка ќе биде поголема во наредните години доколку не се направи повеќе за заштита на децата кои живеат во сиромаштија.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview