Итни случаи:  

Повикај доктор

Опасност од Рамен: Испаруваната чаша инстант тестенини е голема причина за повреди на изгореници кај децата, велат истражувачите. Една нова студија која ги испитуваше педијатриските приеми на Медицинскиот универзитет во Чикаго за повреди на изгореници предизвикани од топли течности, покажа дека речиси една третина биле предизвикани од инстант тестенини помеѓу 2010 и 2020 година.
„Анегдотално, се чинеше дека секое друго дете со кое бевме консултирани за изгореници е повредено од инстант тестенини, па сакавме да се нурнеме во податоците за да видиме каков е трендот навистина“, рече постар автор д-р Себастијан Вруве, доцент на операција во UChicago Medicine.
„Нашата надеж е да ја развиеме основата за идно програмирање за спречување изгореници, бидејќи во суштина сите изгореници од детството на некој начин може да се спречат“, рече тој во соопштението на системот.
Истражувачите од Центарот за изгореници на UChicago Medicine прегледале 790 случаи, припишувајќи 31% на инстант тестенини. Истражувачкиот тим, исто така, откри дека црните деца и децата кои живееле во области со пониски резултати на индексот на детска можности (COI) имаат поголема веројатност да ги добијат овие изгореници од изгореници отколку нивните врсници. Општо кажано, COI е мерка за социјалните, економските, образовните и здравствените услови во населбите.
Да се ​​биде без надзор доведе до поголем ризик. Околу 40% од инстантните изгореници од тестенини се случиле кога децата биле сами.
Додека студијата ги испитуваше само податоците од Центарот за изгореници на UChicago Medicine, истражувачите се сомневаат дека статистиката зборува за поголемо, национално прашање.
Инстант тестенините се евтина храна која лесно се подготвува. Обично доаѓа во пластична или чаша за еднократна употреба, во која се истура врела вода за да се обноват тестенините. Изгорениците што произлегуваат се малку послаби од некои други видови изгореници, но сепак се опасни, што доведува до хоспитализација. Понекогаш, според студијата, потребна е хируршка интервенција, вклучително и калемење на кожа.
Околу 100.000 деца во Соединетите Држави се соочуваат со изгореници од изгореници од храна и пијалоци секоја година.
„Директниот надзор на старателите е еден важен чекор во превенцијата од изгореници“, рече Вруве. „Количината на топлина содржана во овие тестенини лесно може да предизвика изгореници од втор и трет степен кај секого, но малите деца се особено ранливи поради нивните релативно помали тела и потенка кожа.
Тимот со изгореници забележал вообичаени модели на однесување во овие инциденти со изгореници, како што се ненамерно излевање при вадење на садови од микробранова печка и истурање додека јаделе поради тесните основи на чашите за инстант тестенини.
„Бевме изненадени [од] огромната големина на проблемот, што потврди дека фокусираниот напор и свесноста за овие видови изгореници може да има значително влијание во заедниците во кои служи нашиот центар за изгореници“, рече Вруве.
Тој се надева дека ќе ја подигне свеста и ќе охрабри повеќе даватели на примарна здравствена заштита да разговараат за превенција од изгореници во домот. Едноставните мерки можат да помогнат децата да бидат безбедни.
„Спуштањето на греалките за топла вода на 120 степени целзиусови е еден воспоставен начин да се спречат изгореници во домот“, рече Вруве. „Ако овие потсетници доаѓаат од доверлив извор, како што е педијатарот на детето, сметаме дека ова може да го промени однесувањето со текот на времето и да ја намали веројатноста за изгореници“.
Возрасниот секогаш треба да ги отстранува тестенините од микробранова печка и да ги чува подалеку од дофат на децата додека не се изладат доволно, рече Вруве. За дополнително да го намалите ризикот, јадете на маса наместо во скут, додаде тој.
Наодите од студијата неодамна беа објавени во Burns, списанието на Меѓународното друштво за повреди со изгореници.
Повеќе информации:
Safe Kids Worldwide има повеќе за безбедноста на децата дома.
Timothy J. Shen et al, Педијатриски инстант изгореници од тестенини: десетгодишна ретроспективна студија со еден центар, Брнс (2023). DOI: 10.1016/j.burns.2023.01.006
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview