Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Шалон Ниноу
Статистиката што ја објави Националната мрежа за силување, злоупотреба и инцест е отрезнувачка: 1 од 3 девојчиња и 1 од 20 момчиња ќе доживеат сексуална злоупотреба или сексуален напад додека да наполнат 17 години.
Идејата дека некој сексуално би злоставувал дете е застрашувачка, особено за родителите и старателите. Но, како и со секој ризик со кој би се соочиле нашите деца, треба да можеме да ги поттикнеме со информации што ќе им помогнат да препознаат небезбедни ситуации.
Децата и тинејџерите кои чувствуваат контрола над своите тела имаат помала веројатност да станат плен на сексуални злоставувачи. И ако навистина претрпат злоупотреба, поверојатно е да му кажат на возрасно лице од доверба – што може да ја направи сета разлика во запирање на настаните и последователно да им помогне да закрепнат од ова болно искуство.
Еве неколку совети кои ќе им помогнат на родителите да ги научат своите деца за границите на телото и безбедноста:
Секогаш дозволете му на вашето дете да знае дека верувате во нив и дека ќе сторите се за да го заштитите од штета. Помогнете им да разберат дека нема да имаат неволја да ви кажат за информации што не треба да се чуваат во тајност. Овозможете ги да му кажат на друг возрасен доверлив ако им е премногу непријатно да ви кажат.
Ако имате какви било прашања за начините да го заштитите вашето дете од штета, вклучително и сексуална злоупотреба, разговарајте со вашиот педијатар.
2023 Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview