Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти доверлив извор
напишано од истражувач(и)
лекторирани
by Andy Phippen, The Conversation
„Не ги слушам возрасните кога станува збор за вакво нешто“, ми рече еден 17-годишник.
Разговаравме како дигиталната технологија влијае на неговиот живот, како дел од долгорочниот проект во западна Англија што го спроведов со колегите за да го истражам менталното здравје на младите луѓе – вклучувајќи го и влијанието на дигиталната технологија врз нивната емоционална благосостојба.
Постои широко распространета перцепција дека да се биде онлајн е лошо за менталното здравје на младите. Но, кога го започнавме проектот, брзо сфативме дека има многу малку докази за да се потврди ова. Неколкуте длабински студии околу употребата на социјалните медиуми и менталното здравје на децата наведуваат дека влијанијата се мали и тешко е да се извлечат јасни заклучоци.
Сакавме да дознаеме дали и како всушност е засегната благосостојбата на младите за да создадеме ресурси за да им помогнеме. Разговаравме со околу 1.000 млади луѓе како дел од нашиот проект. Она што го откривме е дека постои исклучување помеѓу она за што младите се загрижени кога станува збор за нивните онлајн животи, и грижите што ги имаат нивните родители и другите возрасни лица.
Една од работите што младите ни ја кажаа е дека возрасните имаат тенденција да разговараат со нив за штетите на интернет и имаат тенденција да „се лутат“ за овие прашања. Младите ни кажаа дека ставовите на возрасните за онлајн штетите ретко ги одразуваат нивните. Тие се чувствуваа фрустрирани што им кажуваат што е штетно, наместо да ги прашуваат какви се нивните искуства.
Загриженоста што младите ни ја кажаа дека вклучувале малтретирање и други форми на онлајн конфликт. Тие се плашеа да не ги пропуштат и онлајн групните интеракции и искуствата од реалниот живот што другите ги прикажуваа во нивните објави на социјалните мрежи. Тие се загрижени дека нивните објави не добиваат толку многу лајкови како нечии други.
Но, овие грижи ретко се рефлектираат во медиумското претставување на посуровата страна на онлајн штетите. Ова има тенденција да ја истражува криминалната страна на злоупотребата на интернет, како што е чешлањето, распространетоста на онлајн порнографијата. Исто така, има тенденција да ја опише употребата на социјалните медиуми на сличен јазик како оној што се користи за да се зборува за зависност.
Затоа, не е изненадување што родителите може да пристапат кон разговори со млади луѓе со прекумерна загриженост и претпоставка дека на нивните деца им приоѓаат предатори или пристапуваат до штетна или нелегална содржина.
Веќе неколку години спроведуваме анкета со млади луѓе за нивните онлајн искуства. Нашата најнова анализа беше заснована на 8.223 одговори. Едно од прашањата што ги поставуваме е: „Дали некогаш сте биле вознемирени од нешто што се случило на интернет?“. Иако постојат разлики меѓу возрасните групи, откривме дека процентот на оние млади луѓе кои велат „да“ е околу 30%. Или, поинаку кажано, повеќе од две третини од анкетираните млади луѓе никогаш немале вознемирувачко искуство на интернет.
Во меѓувреме, искуствата на интернет пријавени од 30% кои пријавиле дека се вознемирени често не се совпаѓаат со екстремните случаи што се известуваат во медиумите. Нашата анализа на одговорите покажа дека оваа вознемиреност е многу поверојатно да дојде од навредливи коментари од врсници и вести за актуелните работи.
Ова исклучување значи дека младите луѓе не сакаат да разговараат со возрасните за нивните грижи. Тие се плашат да не им кажат, дека возрасниот ќе претерано реагира или дека разговорот со возрасен може да го влоши проблемот. На возрасните на кои може да им се обратат треба да им објаснат дека тоа нема да се случи и дека можат да помогнат.
Има три работи кои младите постојано ни ги кажуваа за време на траењето на проектот и во нашата претходна работа, кои возрасните можат да ги направат за да помогнат. Тие се: слушајте и разберете – не судете.
Разговорите се важни, како и покажувањето интерес за онлајн животите на младите луѓе. Сепак, тие разговори не мора да бидат конфронтирачки. Ако медиумска приказна за млади луѓе и штети на интернет предизвикува загриженост или тревога кај родителите, разговорот не мора да започне со: „Дали го правиш ова?“ Ова може да резултира со одбранбен одговор и разговорот да биде затворен. Далеку подобро би било темата да се воведе со: “Дали сте ја виделе оваа приказна? Што мислите за ова?”
Работата во партнерство со други, како што се училиштата, е исто така важна. Ако родителот има загриженост, разговорот со воспитувачите може да биде корисен начин за поддршка на младиот човек. Воспитувачот, исто така, може да биде свесен дека младиот човек не се однесува како себе, или можеби забележал промени во динамиката на групата кај нивната врсничка група.
Но, дури и ако тие не се свесни за ништо, подигнувањето загриженост со нив – и дискусијата од каде произлегуваат тие грижи – ќе значи дека и родителите и училиштето се фокусирани во иста насока. Важно е младите да добиваат и конзистентни пораки и поддршка. А училиштата, исто така, ќе можат да се поврзат со други услуги за поддршка доколку се потребни.
На крајот на краиштата, сакаме младите да се чувствуваат сигурни дека можат да побараат помош и да ја добијат. Ова е особено важно, бидејќи ако не чувствуваат дека можат да побараат помош, многу помала е веројатноста дека проблемот со кој се соочуваат ќе се реши – и постои можност работите да станат полоши без поддршка.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview