Итни случаи:  

Повикај доктор

Инфекциите со стрептокок може да бидат во пораст во САД, како што беа во ОК, па затоа е важно да се знаат знаците и симптомите, особено кај децата. „Стрептококната болест од групата А е група на состојби предизвикани од бактерија наречена „група А стрептокок““, вели д-р Нипуние Рајапаксе, лекар за педијатриски инфективни болести од Детскиот центар на Клиниката Мајо. „Онаа со која луѓето веројатно најмногу се запознаени е стрептокок грлото. Стрептокок грлото е релативно честа инфекција, особено кај децата на училишна возраст – на возраст од 5 до 15 години. Тоа е многу невообичаено кај деца под 3 години.
Ретко, стрептокок од групата А може да стане инвазивен и да се прошири на други делови од телото, како крвта или мозокот, и да предизвика сериозни, опасни по живот болест.
Знаци и симптоми на стрептокок грло
Вообичаено е да немате кашлица, кивање или течење на носот со стрептокок грло. Тоа се знаци на вирусна инфекција, како што е настинка.
„Стрептококото грло во детството може да има симптоми кои се состојат од силна болка во грлото, обично со прилично брз почеток. Тие може да имаат треска. Тие може да имаат зголемување на лимфните јазли, малите јазли на предниот дел на вратот. И ако погледнете задниот дел од грлото, веројатно изгледа црвено и може да имаат гној на крајниците“.
Побарајте ги овие знаци на стрептокок во грлото:


Тест за стрептокок грло
Единствениот начин да бидете сигурни во дијагнозата на стрептокок е да се тестирате. Брис од задниот дел на грлото може да открие дали бактериите се присутни или не.
„Важно е да се препознае дека ако вашето дете има болно грло, но тоа доаѓа заедно со други симптоми, како течење на носот и кашлица, многу поверојатно е дека тоа е предизвикано од вирус, а не од бактерии“, вели д-р. Раџапаксе.
„Затоа е важно да разговарате со лекарот за здравствена заштита на вашето дете бидејќи тој може да ги сортира симптомите и да одлучи дали звучи разумно да го тестирате вашето дете за стрептокок грло или дали неговото болно грло е поверојатно да биде предизвикано од вирус“, таа. вели.
Лекување на стрептокок грло
Д-р Рајапаксе вели дека за лекување на стрептокок се потребни антибиотици. За разлика од настинката или грипот, кои се вирусни инфекции и не можат да се помогнат со антибиотици, стрептокок грлото е предизвикано од бактерии.
„Ние ја третираме оваа инфекција од повеќе причини. Едната е што може да направи вашите симптоми да исчезнат многу побрзо. Втората е тоа што ги намалува шансите да се пренесе на некој друг. А три е да се спречат идни компликации. Има неколку компликации Луѓето можеби се запознаени со ревматската треска, на пример, каде што знаеме дека лекувањето на стрептокок го намалува ризикот од тие компликации“, вели д-р Рајапаксе.
Недостаток на амоксицилин
„Ако наидете во ситуација кога ви е препишан амоксицилин и не можете да го најдете за вашето дете, навистина е важно да разговарате со вашиот фармацевт, како и со здравствениот работник кој ви го препишал лекот, бидејќи има други алтернативи кои можат да се користат“, вели д-р Рајапаксе,
Д-р Рајапаксе вели дека ако тоа се случи, вашиот фармацевт и здравствен работник треба да можат да препорачаат различен антибиотик или може да ве советуваат како да користите различна формулација на амоксицилин што е достапна – на пример, кршење таблета или отворање на капсула ако вашето дете не може да голта лекови.
Преносливост
Стрептокок бактеријата може да се шири од човек на човек од директен контакт и респираторни капки.
Овие бактерии често живеат во носот и грлото и се шират од заразени луѓе со респираторни капки кои ги содржат бактериите додека кашлаат, зборуваат или киваат, на пример.
Директен контакт значи дека бактериите може да се шират со контакт со заразени рани или рани на кожата, или исцедок од носот на заразено лице, на пример.
Превенција
Не постои вакцина за спречување на стрептокок од групата А, но постојат начини да се спречи ширењето на бактерии и бактерии.
Новинска мрежа на клиниката Мајо 2022 година. Дистрибуирано од Tribune Content Agency, LLC.

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview