Итни случаи:  

Повикај доктор

проверени факти реномирана новинска агенција
лекторирани
од Кара Мурез
Важно е децата да научат за безбедноста на телото и границите.
Зајакнувањето со информации може да им помогне да препознаат небезбедни ситуации и може да помогне да се заштитат од злоупотреба.
„Децата и тинејџерите кои чувствуваат контрола над нивните тела имаат помала веројатност да станат плен на сексуални злоставувачи“, вели д-р Шалон Ниноу, соработник на Американската академија за педијатрија (ААП).
„И ако навистина претрпат злоупотреба, поверојатно е да му кажат на возрасно лице од доверба – што може да направи сета разлика во запирање на настаните и последователно да им помогне да се опорават од ова болно искуство“, рече таа во соопштението на академијата.
Околу 1 од 3 девојчиња и 1 од 20 момчиња ќе доживеат сексуална злоупотреба или сексуален напад до 17-тата година од животот.
Ниеноу е прикажан во видео кое објаснува како да ги заштитиме децата од сексуална злоупотреба. ААП, исто така, нуди голем број совети кои ќе им помогнат на родителите да ги научат децата како да останат безбедни.
Се препорачува на родителите да ги учат своите деца на соодветните имиња за сите делови од телото, вклучувајќи ги и нивните гениталии. Правилните имиња се пенис, вагина, гради и задник.
Измислувањето имиња за делови од телото може да остави впечаток дека тие се лоши или тајна, забележа ААП.
Научете го вашето дете кои делови се „приватни“. Ова вклучува делови од нивното тело кои се покриени со нивниот костим за капење, како и нивната уста. Важно е децата да знаат дека овие места не треба да се допираат или гледаат без нивна дозвола.
Размислете за почитувањето на вашето семејство за скромноста и моделирајте добри социјални граници. Научете ги помалите деца да им ја дадат приватноста на постарите браќа и сестри доколку тоа го побараат, предложи ААП.
Не присилувајте наклонетост – дури и кога вашите деца не сакаат да ја гушкаат или бакнуваат бабата или дедото.
Научете го вашето дете на начини да покаже наклонетост и почит што не вклучуваат допирање, вклучително и високи пет и палците нагоре. Зајакнете дека нивното тело е нивно да го контролираат, концепт наречен автономија на телото.
Објаснете ги допирите „Во ред“ наспроти „не е во ред“. Негувателот кој помага при капење или тоалет може да биде добар допир, како и лекарот што проверува дали нивното тело е здраво. Повеќето допири се во ред, и можете да го уверите вашето дете за тоа.
Допирот што не е во ред е оној што не го сакаат, што ги повредува, прави да се чувствуваат непријатно, збунето, исплашено или допир што има некаква врска со интимните делови.
Научете ги децата дека никогаш не е во ред некој да ги гледа или допира нивните интимни делови без нивна дозвола. Кажете им дека не треба да гледаат или допираат туѓи тела без нивна дозвола, соопшти ААП.
Направете цврсто правило за несоодветни допири за да им помогнете да ги поттикнете да кажат „не“ на нив.
Потсетете го вашето дете секогаш да ви кажува вам или на некој друг доверлив возрасен ако некој некогаш ги допре нивните интимни делови или прави да се чувствува непријатно на кој било начин, советува ААП.
Уверете ги вашите деца дека ќе ги слушате и ќе им верувате ако ви кажат дека допирите не се во ред.
Контролирајте ја изложеноста на вашето дете на видео игри, филмови и телевизија со родителска контрола и соодветни алтернативи кои избегнуваат изложување на сексуална содржина.
Вашите деца може да видат сексуално однесување на возрасните лично или на екраните и можеби нема да ви кажат дека тоа се случило, соопшти ААП.
Редовно прегледувајте ги овие информации со вашите деца. Може да ги потсетите за време на бањање, пред спиење, посети на лекар и пред каква било нова ситуација.
Клучно е да им се даде на децата алатки да препознаат и да реагираат на непријатни ситуации.
Очекувајте прашања и давајте одговори врз основа на она што е соодветно за возраста на детето, препорача ААП.
„Секогаш дозволете му на вашето дете да знае дека верувате во нив и дека ќе сторите се за да го заштитите од зло“, рече Ниеноу. „Помогнете им да разберат дека нема да имаат неволја да ви кажат за информации што не треба да се чуваат во тајност.
Разговарајте со педијатарот на вашето дете ако имате какви било прашања за начините да го заштитите вашето дете од штета, вклучително и сексуална злоупотреба.
Повеќе информации:
Центрите за контрола и превенција на болести на САД имаат повеќе за спречување на сексуална злоупотреба на деца.
© 2023 HealthDay. .

Напишете коментар

Параметри за приватност
Ние користиме колачиња за да го подобриме вашето искуство додека ја користите нашата веб-страница. Ако ги користите нашите услуги преку прелистувач, можете да ги ограничите, блокирате или отстраните колачињата преку поставките на вашиот веб-прелистувач. Ние, исто така, користиме содржина и скрипти од трети страни кои можат да користат технологии за следење. Можете селективно да ја дадете вашата согласност подолу за да дозволите такви вметнувања од трета страна. За целосни информации за колачињата што ги користиме, податоците што ги собираме и како ги обработуваме, проверете ја нашата Политика на приватност Политика на приватност
Youtube
Согласност за прикажување содржина од - Youtube
Vimeo
Согласност за прикажување содржина од - Vimeo
Google Maps
Согласност за прикажување содржина од - Google
Spotify
Согласност за прикажување содржина од - Spotify
Sound Cloud
Согласност за прикажување содржина од - Sound
Cart Overview